Plugins - BackWPup – WordPress Backup &amp - en to fr translation catalogue (1043 entries)

en: Restore backup from:
fr: Restaurer la sauvegarde à partir de :

en: More info.
fr: Plus d’informations.

en: Sugar Sync Root
fr: Racine de SugarSync

en: Delete Sugar Sync Authentication
fr: Supprimer l’authentification de SugarSync

en: Authenticate with SugarSync
fr: S’authentifier avec SugarSync

en: Email Address
fr: Adresse e-mail

en: Storages Settings
fr: Réglages de stockage

en: Sugar Sync Settings
fr: Réglages de synchronisation Sugar

en: Save files encrypted (AES256) on server
fr: Enregistrer les fichiers cryptés (AES256) sur le serveur

en: Amazon Specific Settings
fr: Réglages spécifiques à Amazon

en: S3 Backup Settings
fr: Réglages de sauvegarde S3

en: Create a new Bucket
fr: Créer un nouveau compartiment

en: a S3 Server URL
fr: une URL de serveur S3

en: Amazon S3 Settings
fr: Réglages Amazon S3

en: The bucket name must be alphanumeric characters only and in lowercase.
fr: Le nom du compartiment doit être composé uniquement de caractères alphanumériques et en minuscules.

en: Rackspace Cloud Keys
fr: Clés Rackspace Cloud

en: Rackspace Cloud Settings
fr: Réglages de Rackspace Cloud

en: The container name must be alphanumeric characters only and in lowercase.
fr: Le nom du conteneur doit être composé uniquement de caractères alphanumériques et en minuscules.

en: MS Azure Access Keys
fr: Clés d’accès MS Azure

en: Microsoft Azure Settings
fr: Réglages Microsoft Azure

en: Use FTP passive mode
fr: Utiliser le mode passif FTP

en: Timeout for FTP connection (in seconds)
fr: Délai d’expiration de la connexion FTP (en secondes)

en: FTP Server
fr: Serveur FTP

en: Server and Login
fr: Serveur et connexion

en: FTP Settings
fr: Réglages FTP

en: Folder Settings
fr: Réglages du dossier

en: Save & Test connection
fr: Enregistrer et tester la connexion

en: When this limit is exceeded, the oldest backup will be deleted.
fr: Lorsque cette limite est dépassée, la sauvegarde la plus ancienne est supprimée.

en: Max backups to retain
fr: Nombre maximal de sauvegardes à conserver

en: Backup Settings
fr: Réglages de sauvegarde

en: Back to Storages
fr: Retour aux stockages

en: Dropbox Settings
fr: Réglages Dropbox

en: Authentication for
fr: Authentification pour

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: Access to Logs
fr: Accès aux journaux

en: Send email with log only when errors occur during job execution
fr: Envoyer un e-mail avec le journal uniquement lorsque des erreurs se produisent lors de l’exécution de la tâche

en: Email from field
fr: E-mail à partir du champ

en: Log notification
fr: Notification de journal

en: Logging level
fr: Niveau de journalisation

en: Maximum log files in folder
fr: Nombre maximal de fichiers journaux dans le dossier

en: Logs settings
fr: Réglages des journaux

en: Logs Settings
fr: Réglages des journaux

en: This ensures the backup will run smoothly on IIS without errors.
fr: Cela garantit que la sauvegarde se déroulera sans problème sur IIS sans erreur.

en: Enable compatibility with IIS on Windows
fr: Activer la compatibilité avec IIS sous Windows

en: Key to start a job externally with an URL
fr: Clé pour démarrer une tâche en externe avec une URL

en: Back to Advanced Settings
fr: Retour aux réglages avancés

en: Jobs Settings
fr: Réglages des tâches

en: Content Selector
fr: Sélecteur de contenu

en: Other in wp-content
fr: Autre dans wp-content

en: Exclude files
fr: Exclure les fichiers

en: Save settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Current cron expression is not supported by this UI.
fr: L’expression cron actuelle n’est pas prise en charge par cette UI.

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: BackWPup will have full read and write access to your entire Dropbox. You can specify your backup destination wherever you want, just be aware that ANY files or folders inside of your Dropbox can be overridden or deleted by BackWPup
fr: BackWPup aura un accès complet en lecture et en écriture à l’ensemble de votre Dropbox. Vous pouvez spécifier votre destination de sauvegarde où vous le souhaitez, sachez simplement que TOUS les fichiers ou dossiers à l’intérieur de votre Dropbox peuvent être remplacés ou supprimés par BackWPup.

en: OR
fr: OU

en: Authentification code
fr: Code d’authentification

en: Add Dropbox Authentification code
fr: Ajouter un code d’authentification Dropbox

en: Not authenticated
fr: Non authentifié

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Extracting Archive…
fr: Extraction de l’archive…

en: Rate us on WordPress.org
fr: Évaluez-nous sur WordPress.org

en: You may now continue using your site as usual.
fr: Vous pouvez maintenant continuer à utiliser votre site comme d’habitude.

en: The restoration is now complete!
fr: La restauration est maintenant terminée !

en: Backup restored
fr: Sauvegarde restaurée

en: Archive downloaded
fr: Archive téléchargée

en: Backup My Website
fr: Sauvegarder mon site

en: What do you want to save in this backup?
fr: Que voulez-vous enregistrer dans cette sauvegarde ?

en: Back to Backups
fr: Retour aux sauvegardes

en: You’re done with your manual backup.
fr: Vous avez terminé votre sauvegarde manuelle.

en: Start Restoration
fr: Démarrer la restauration

en: Restoring your site from a backup reverts it to its state at that time, losing any changes made afterwards.
fr: La restauration de votre site à partir d’une sauvegarde le rétablit dans son état actuel, en perdant toutes les modifications apportées par la suite.

en: Others in wp-content
fr: Autres dans wp-content

en: Exclude thumbnails from the site's uploads folder.
fr: Exclure les miniatures du dossier des téléversements du site.

en: Uploads
fr: Téléversements

en: Themes
fr: Thèmes

en: Others in root
fr: Autres en racine

en: Save
fr: Enregistrer

en: Exclusion Settings
fr: Réglages d’exclusion

en: Authentication Complete
fr: Authentification terminée

en: Please complete the authentication to continue.
fr: Veuillez compléter l’authentification pour continuer.

en: Cancel
fr: Annuler

en: This means you will lose the ability to restore your site to the state captured in this backup.
fr: Cela signifie que vous ne pourrez plus restaurer votre site dans l’état capturé dans cette sauvegarde.

en: Deleting a backup is permanent and cannot be undone.
fr: La suppression d’une sauvegarde est définitive et ne peut pas être annulée.

en: Delete Backup
fr: Supprimer la sauvegarde

en: Backup Now
fr: Sauvegarder maintenant

en: Backup will be stored on:
fr: La sauvegarde sera stockée sur :

en: See all features
fr: Voir toutes les fonctionnalités

en: Head over to Settings / API Keys
fr: Rendez-vous dans Réglages -> Clés de l’API

en: Read our documentation
fr: Lire notre documentation

en: Stay on this page until the process is complete.
fr: Restez sur cette page jusqu’à ce que le processus soit terminé.

en: Ready to set up your first backup?
fr: Prêt à configurer votre première sauvegarde ?

en: Creating a backup might take a few minutes, depending on your site’s size
fr: La création d’une sauvegarde peut prendre quelques minutes, en fonction de la taille de votre site.

en: Download my Backup
fr: Télécharger ma sauvegarde

en: Go to my Backups
fr: Aller aux sauvegardes

en: We are creating a backup of your site…
fr: Nous sommes en train de créer une sauvegarde de votre site…

en: Apply
fr: Appliquer

en: Delete permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Backups History
fr: Historique des sauvegardes

en: No block name set.
fr: Aucun nom de bloc n’est défini.

en: File exclusions saved successfully.
fr: Les exclusions de fichiers ont bien été enregistrées.

en: Bulk action processed.
fr: Action groupée traitée.

en: Site option saved successfully.
fr: L’option de site a bien été enregistrée.

en: Connection successful
fr: Connexion réussie

en: Cloud not found
fr: Cloud introuvable

en: Cloud not set
fr: Cloud non défini

en: Backup updated.
fr: Sauvegarde mise à jour.

en: Files job not found
fr: Fichiers de tâche introuvables

en: No backup scheduled
fr: Aucune sauvegarde planifiée

en: No pagination found.
fr: Aucune pagination n’a été trouvée.

en: No backups found.
fr: Aucune sauvegarde trouvée.

en: Restore Backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: No password set.
fr: Aucun mot de passe défini.

en: No email set.
fr: Aucun e-mail défini.

en: No cloud name set.
fr: Aucun nom de cloud n’est défini.

en: No backup jobs set.
fr: Aucune tâche de sauvegarde n’est définie.

en: Accessing your logs
fr: Accès à vos journaux

en: Onboarding
fr: Intégration

en: First Backup
fr: Première sauvegarde

en: Docs
fr: Documents

en: View details
fr: Voir les détails

en: Data
fr: Données

en: Stored on
fr: Stocké sur

en: Created at
fr: Créé à

en: Database
fr: Base de données

en: Display Logs
fr: Afficher les journaux

en: Back to When
fr: Retour à Quand

en: Store your backup on your favorite cloud storage platforms
fr: Stockez vos sauvegardes sur vos plateformes de stockage Cloud préférées

en: Cloud Storages
fr: Stockages Cloud

en: Where to store your backup?
fr: Où stocker votre sauvegarde ?

en: Back to What
fr: Retour à Quoi

en: The first backup will be created right after saving the options
fr: La première sauvegarde sera créée juste après l’enregistrement des options

en: Database backup scheduled
fr: Sauvegarde de la base de données planifiée

en: Monthly
fr: Chaque mois

en: Weekly
fr: Chaque semaine

en: Daily
fr: Chaque jour

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: Files backup scheduled
fr: Sauvegarde des fichiers planifiée

en: When to automatically create your backup?
fr: Quand créer automatiquement votre sauvegarde ?

en: Save & Continue
fr: Enregistrer et continuer

en: What do you want to backup?
fr: Que voulez-vous sauvegarder ?

en: Add
fr: Ajouter

en: You’ve set up your first backup.
fr: Vous avez configuré votre première sauvegarde.

en: Congratulations! 🙌
fr: Félicitations ! 🙌

en: Include to backup
fr: Inclure à la sauvegarde

en: Where?
fr: Où ?

en: Choose how often you want to backup
fr: Choisir la fréquence à laquelle il faut sauvegarder

en: When?
fr: Quand ?

en: What?
fr: Quoi ?

en:  here !
fr:  ici !

en: We’re also working on a new, simpler UI to make protecting your website even easier, with some settings updated along the way.
fr: Nous travaillons également sur une nouvelle UI plus simple pour rendre la protection de votre site encore plus facile, avec certains réglages mis à jour en cours de route.

en: You can now restore your WordPress backups in just a few clicks with the free version of BackWPup.
fr: Vous pouvez désormais restaurer vos sauvegardes WordPress en seulement quelques clics avec la version gratuite de BackWPup.

en: 🎁 Restore is Now Available in BackWPup Free!
fr: 🎁 La restauration est maintenant disponible dans BackWPup gratuit !

en: Thank you for your understanding and continued support.
fr: Merci pour votre compréhension et votre soutien continu.

en: EasyCron No Longer Supported
fr: EasyCron n’est plus pris en charge

en: Not now, thanks
fr: Pas maintenant, merci

en: I need your help!
fr: J’ai besoin de votre aide !

en: Nope, maybe later
fr: Non, peut-être plus tard

en: I've encountered some issues.
fr: J’ai rencontré quelques problèmes.

en: Everything is working perfectly!
fr: Tout fonctionne parfaitement !

en: How is your experience with BackWPup?
fr: Quelle est votre expérience avec BackWPup ?

en: Validation failed with %1$d errors
fr: La validation a échoué avec %1$d erreurs

en: Seems there was some error during the restore that need manual action.
fr: Il semble qu’il y ait eu une erreur lors de la restauration qui nécessite une action manuelle.

en: Restore Report
fr: Restaurer le rapport

en: Start
fr: Démarrer

en: Restore Progress.
fr: Progression de la restauration

en: If you would like to migrate your website to a new URL, enable the Migrate URL option below and enter the new URL.
fr: Si vous souhaitez migrer votre site vers une nouvelle URL, activez l’option Migrer l’URL ci-dessous et saisissez la nouvelle URL.

en: Website Migration
fr: Migration de site

en: New URL
fr: Nouvelle URL

en: Old URL
fr: Ancienne URL

en: Migrate URL
fr: Migrer l’URL

en: Migration Settings
fr: Réglages de migration

en: Database Settings
fr: Réglages de la base de données

en: Test Connection
fr: Test de connexion

en: Database Charset
fr: Jeu de caractères de base de données

en: Database Password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database User
fr: Identifiant de la base de données

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Database Host
fr: Serveur de la base de données

en: Database Connection Settings.
fr: Réglages de connexion à la base de données.

en: There seems to be a problem with the archive. It is neither an archive nor a SQL file. Try again and repeat the upload.
fr: Il semble y avoir un problème avec les archives. Il ne s’agit ni d’une archive ni d’un fichier SQL. Réessayez et répétez le téléversement.

en: Continue
fr: Continuer

en: Restore Database.
fr: Restaurer la base de données

en: Full Restore
fr: Restauration complète

en: Note: Only backups done with BackWPup can be restored.
fr: Note : uniquement les sauvegardes effectuées avec BackWPup peuvent être restaurées.

en: The upload of the file should start automatically and you will be lead to the next step.
fr: Le téléversement du fichier devrait commencer automatiquement et vous serez dirigé·e vers l‘étape suivante.

en: Backup Upload
fr: Téléversement de sauvegarde

en: Drop file here
fr: Déposer le fichier ici

en: or
fr: ou

en: Download Log
fr: Télécharger le journal

en: Asymmetric encryption will be used for the archive.
fr: Le chiffrement asymétrique sera utilisé pour l’archive.

en: Symmetric encryption will be used for the archive.
fr: Le chiffrement symétrique sera utilisé pour l’archive.

en: Archive file that should be encrypted can't be found!
fr: Le fichier d’archive devant être chiffré est introuvable !

en: No Key provided or stored in settings for encryption!
fr: Aucune clé n’est fournie ou stockée dans les réglages pour le cryptage !

en: Archive has been successfully decrypted.
fr: L’archive a bien été déchiffrée.

en: Cannot decrypt: %s
fr: Impossible de déchiffrer : %s

en: Archive not needs decryption.
fr: L’archive n’a pas besoin d’être décryptée.

en: Archive file that should be decrypted can't be found!
fr: Le fichier d‘archive devant être déchiffré est introuvable !

en: No Key provided or stored in settings for decryption!
fr: Aucune clé n’est fournie ou stockée dans les réglages pour le décryptage !

en: The XML file could not be read
fr: Le fichier XML n’a pas pu être lu

en: Data is not valid JSON. Error: %s
fr: Les données ne sont pas au format JSON valide. Erreur : %s

en: Could not decode basic authentication token %s
fr: Impossible de décoder le jeton d’authentification de base %s

en: Password cannot be empty
fr: Le mot de passe ne peut pas être vide

en: Username cannot be empty
fr: L‘identifiant ne peut pas être vide

en: Scaleway: PAR
fr: Scaleway : PAR

en: DigitalOcean: FRA1
fr: DigitalOcean : FRA1

en: DigitalOcean: SGP1
fr: DigitalOcean : SGP1

en: DigitalOcean: NYC3
fr: DigitalOcean : NYC3

en: DigitalOcean: SFO2
fr: DigitalOcean : SFO2

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-West)
fr: Amazon S3 : AWS GovCloud (USA Ouest)

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-East)
fr: Amazon S3 : AWS GovCloud (USA Est)

en: Amazon S3: Middle East (Bahrain)
fr: Amazon S3 : Moyen-Orient (Bahreïn)

en: Amazon S3: Europe (Paris)
fr: Amazon S3 : Europe (Paris)

en: Amazon S3: Europe (Milan)
fr: Amazon S3 : Europe (Milan)

en: Amazon S3: Europe (London)
fr: Amazon S3 : Europe (Londres)

en: Amazon S3: Europe (Frankfurt)
fr: Amazon S3 : Europe (Francfort)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Osaka)
fr: Amazon S3 : Asie-Pacifique (Osaka)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Jakarta)
fr: Amazon S3 : Asie-Pacifique (Jakarta)

en: Amazon S3: Africa (Cape Town)
fr: Amazon S3 : Afrique (Le Cap)

en: Auth Token not set correctly!
fr: Le jeton d’authentification n’est pas défini correctement !

en: Glacier Instant Retrieval
fr: Récupération instantanée Glacier

en: One Zone-Infrequent Access
fr: Une zone - Accès peu fréquent

en: The provided XML is invalid
fr: Le fichier XML fourni est invalide.

en: The stream is not readable
fr: Le flux n’est pas lisible

en: Stream must be a resource
fr: Le flux doit être une ressource

en: URI must not be empty.
fr: L’URI ne doit pas être vide.

en: (409) Endpoint-specific error. Response from server: %s
fr: (409) Erreur spécifique au point de terminaison. Réponse du serveur : %s

en: (401) Bad or expired token. Response from server: %s
fr: (401) Jeton incorrect ou expiré. Réponse du serveur : %s

en: (400) Bad input parameter. Response from server: %s
fr: (400) Paramètre d’entrée incorrect. Réponse du serveur : %s

en: (%1$s) An unknown error has occurred. Response from server: %2$s
fr: (%1$s) Une erreur inconnue s’est produite. Réponse du serveur : %2$s

en: OAuth tokens have not been set.
fr: Les jetons OAuth n’ont pas été définis.

en: No refresh token provided. You may need to reauthenticate with Dropbox
fr: Aucun jeton d‘actualisation fourni. Vous devrez peut-être vous réauthentifier avec Dropbox.

en: No access token provided
fr: Aucun jeton d’accès fourni

en: Restore from Microsoft Azure
fr: Restaurer à partir de Microsoft Azure

en: Differential backup of changed directories to local folder
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés dans un dossier local

en: Differential backup of changed directories to Google Drive
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés sur Google Drive

en: Backup to HiDrive
fr: Sauvegarde sur HiDrive

en: Backup to OneDrive
fr: Sauvegarde sur OneDrive

en: Call to undefined method %1$s::%2$s()
fr: Appel à la méthode non définie %1$s::%2$s()

en: <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">Contact our support team here</a> if any questions remain.
fr: <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">Contactez notre équipe d’assistance ici</a> si vous avez encore des questions.

en: The S3 version for the API like "2006-03-01", default "latest"
fr: La version S3 de l’API comme « 2006-03-01 », « par défaut », « dernier »

en: Region
fr: Région

en: Endpoint
fr: Point de terminaison

en: License
fr: Licence

en: Could not extract job id from destination %s.
fr: Impossible d'extraire l’id de la tache à partir de %s.

en: Microsoft Azure Configuration:
fr: Configuration de Microsoft Azure :

en: Could not write data to file %s.
fr: Impossible d’écrire les données dans le fichier %s.

en: BackWPup jobs functions
fr: Gestion des taches de BackWPup

en: Scaleway: AMS
fr: Scaleway : AMS

en: DigitalOcean: AMS3
fr: DigitalOcean : AMS3

en: Google Storage: Asia (Multi-Regional)
fr: Google Storage : Asia (Région multiple)

en: Google Storage: USA (Multi-Regional)
fr: Google Storage : USA (Région multiple)

en: Google Storage: EU (Multi-Regional)
fr: Google Storage : EU (Région multiple)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Hong Kong)
fr: Amazon S3 : Asie-Pacifique (Hong Kong)

en: Amazon S3: Europe (Stockholm)
fr: Amazon S3 : Europe (Stockholm)

en: Amazon S3: Canada (Central)
fr: Amazon S3 : Canada (Centre)

en: Amazon S3: US East (Ohio)
fr: Amazon S3 : Est des États-Unis (Ohio)

en: Amazon S3: US East (N. Virginia)
fr: Amazon S3 : Est des États-Unis (Virginie du Nord)

en: Custom S3 destination
fr: Destination S3 personnalisée

en: <strong>Note</strong>: Would you like faster, more streamlined support? Pro users can contact BackWPup from right within the plugin.
fr: <strong>Note :</strong> Souhaitez vous un support plus rapide et plus réactif ? Les utilisateurs Pro peuvent contacter BackWPup depuis l’extension.

en: Please download the key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
fr: Merci de télécharger la clé avant de continuer. Si vous ne l´enregistrez pas localement vous ne pourrez pas déchiffrer votre sauvegarde plus tard.

en: With a single backup archive you are able to restore an installation. Use our restore feature, which is integrated in BackWPup Pro to restore your website directly from your WordPress backend. We also provide a restore standalone app with the Pro version to restore your site in case it is destroyed completely.
fr: Avec un seul fichier de sauvegarde vous pouvez restaurer toute votre installation. Utilisez la fonctionnalité de restauration qui est intégrée dans BackWPup Pro pour restaurer votre site directement depuis l'administration de votre site WordPress. Nous fournissions aussi une application autonome de restauration avec la version PRO pour restaurer votre site en cas de destruction complète.

en: Restore Encrypted Backups
fr: Restaurer une sauvegarde chiffrée

en: Encrypt Backup Archives
fr: Sauvegardes chiffrées

en: Standalone Restore App
fr: Application autonome de restauration

en: Restore manually uploaded Backup Archives
fr: Restaurer manuellement les sauvegardes téléversées

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup archive you are able to restore an installation. Use the integrated restore feature to restore your site directly from your WordPress backend or the Restore Standalone App in case your site is destroyed completely.
fr: Utilise notre sauvegarde pour enregistrer la totalité de votre site WordPress y compris <code>/wp-content/</code>. Envoyer ces sauvegardes sur un système de stockage externe si vous ne voulez pas les conserver sur le même serveur. Avec un seul fichier de sauvegarde vous pouvez restaurer toute votre installation. Utiliser la fonction intégrée de restauration pour remettre en ligne votre site directement depuis l´administration de WordPress ou depuis une application autonome.

en: BackWPup banner
fr: Bannière de BackWPup

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Could not write data to file. Empty source file.
fr: Impossible d’écrire des données dans le fichier. Fichier source vide.

note: translators: $1 is the path of the local file where the backup will be stored
en: %s is a directory not a file.
fr: %s est un répertoire pas un fichier.

en: Could not write data into target file.
fr: Impossible d’écrire des données dans le fichier cible.

en: Could not read data from source file.
fr: Impossible de lire les données du fichier source.

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Please download the private key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
fr: Merci de téléverser la clé privée avant de continuer. Si vous ne la sauvegardez pas dans un endroit sûr vous ne pourrez pas déchiffrer vos sauvegardes.

en: Public key is invalid.
fr: La clé publique n’est pas valide.

en: Public key is valid.
fr: La clé publique est valide.

en: Please enter your private key.
fr: Merci de saisir votre clé privée.

en: Please enter a public key first, or generate a key pair.
fr: Merci de saisir en premier une clé publique, ou de générer une paire de clés.

en: You must generate your encryption key in BackWPup Settings before you can enable this option.
fr: Vous devez générer vos clés de chiffrement dans les réglages de BackWPup avant de pouvoir activer cette option.

en: Encrypt Archive
fr: Chiffrement des sauvegardes

en: Your download has been generated. It should begin downloading momentarily.
fr: Votre téléversement est prêt. Le transfert devrait commencer dans un petit moment.

en: Your download is being generated &hellip;
fr: Votre téléversement est en cours de préparation &hellip;

en: Please wait &hellip;
fr: Merci de patienter &hellip;

en: Restore from FTP
fr: Restaurer depuis FTP

en: Restore from Dropbox
fr: Restaurer depuis Dropbox

en: Restore from Amazon S3
fr: Restaurer depuis Amazon S3

en: Restore from Google Drive
fr: Restaurer depuis Google Drive

en: Restore from Folder
fr: Restaurer depuis un dossier

en: Archive has been successfully encrypted.
fr: La sauvegarde a été correctement chiffrée.

en: Unable to rename encrypted archive.
fr: Impossible de renommer la sauvegarde chiffrée.

en: Unable to delete unencrypted archive.
fr: Impossible de supprimer la sauvegarde chiffrée.

en: Encrypted %s of data.
fr: Chiffrement de %s données.

en: Cannot write the encrypted archive. Aborting encryption.
fr: Impossible d’écrire la sauvegarde chiffrée. Abandon du chiffrement.

en: Cannot open the archive for reading. Aborting encryption.
fr: Impossible d´ouvrir la sauvegarde en lecture. Abandon du chiffrement.

en: %d. Trying to encrypt archive &hellip;
fr: %d. Essai de chiffrement de l´archive &hellip;

en: No encryption key was provided. Aborting encryption.
fr: Aucune clé n’a été fournie pour le chiffrement. Abandon du chiffrement.

en: Encrypts the archive
fr: Chiffrer la sauvegarde

en: File could not be opened for reading.
fr: Le fichier ne peut pas être ouvert en lecture.

en: There are some warnings. BackWPup will work, but with limitations.
fr: Il y a quelques avertissements. BackWPup fonctionnera mais avec des limitations.

en: There are errors. Please correct them, or BackWPup cannot work.
fr: Il y a des erreurs. Merci de les corriger sinon BackWPup ne pourra pas fonctionner.

en: WP-Cron seems to be broken. But it is needed to run scheduled jobs.
fr: WP-Cron semble ne pas fonctionner. Il est nécessaire pour le bon fonctionnement des opérations planifiées.

en: All tests passed without errors.
fr: Tous les tests ont été passés sans erreur.

en: Yeah!
fr: Bravo !

en: The HTTP response test result is a wrong HTTP status: %s. It should be status 200.
fr: La réponse au test HTTP est un status HTTP inconnu&nbsp;: %s.Le status devrait être 200.

en: The HTTP response test result is an error: "%s".
fr: La réponse au test HTTP est une erreur&nbsp;: "%s".

en: We recommend to install the PHP FTP extension to use the FTP backup destination.
fr: Nous recommandons d´installer l‘extension PHP FTP pour utiliser les sauvegardes vers un serveur FTP.

[ctx: Link to PHP manual]
en: Please disable the deprecated <a href="%s">PHP safe mode</a>.
fr: Merci de désactiver le mode obsolète <a href="%s">PHP safe mode</a>.

en: PHP cURL extension must be installed to use the full plugin functionality.
fr: L’extension PHP cURL doit être installée pour profiter de toutes les fonctions de l’extension.

en: You must have the MySQLi extension installed and a MySQL server version of %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
fr: Vous devez avoir l´extension MySQLi installée et une version du serveur MySQL à minima de %1$s pour utiliser cette extension. Actuellement vous utilisez la version %2$s.

en: We recommend to run a PHP version above %1$s to get the full plugin functionality. You are using version %2$s now.
fr: Nous vous recommandons une version de PHP à minima de %1$s pour disposer de toutes les fonctionnalités de cette extension. Vous utilisez actuellement la version %2$s.

en: You must run WordPress version %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
fr: Vous devez disposer d´une version de WordPress à minima de %1$s pour utiliser cette extension. Vous utilisez actuellement la version %2$s.

[ctx: %1 = extension name, %2 = file suffix]
en: We recommend to install the %1$s extension to generate %2$s archives.
fr: Nous vous recommandons d’installer l’extension %1$s pour produire des archives %2$s.

en: BackWPup maximum script execution time
fr: Temps maximum d’exécution d’un script de BackWPup

en: &laquo; Go back
fr: &laquo; Revenir en arrière

en: 404 - File Not Found.
fr: 404 - Fichier non trouvé.

en: Ops! Unfortunately the file doesn't exists. May be was deleted?
fr: Désoler le fichier n’existe pas. Peut-être a-t-il été supprimé&nbsp;?

en: Restore
fr: Restaurer

en: FTP Folder "%s" cannot be created! Parent directory may be not writable.
fr: Le répertoire FTP "%s" ne peut pas être créé. Peut-être que le répertoire parent n´est pas accessible en écriture.

en: Could not log in to FTP server.
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP.

en: Cannot open FTP file for download.
fr: Impossible d´ouvrir le fichier par FTP pour le téléverser.

en: Could not write data to file.
fr: Impossible d’écrire des données dans le fichier.

en: File could not be opened for writing.
fr: Impossible d´ouvrir le fichier en écriture.

note: translators: $1 is the filename to add into the archive.
en: Cannot open source file %s.
fr: Impossible d´ouvrir le fichier source %s.

en: Cannot open source file %s for archiving. Writing an empty file.
fr: Impossible d’ouvrir le fichier source %s pour archiver. Création d’un fichier vide.

en: ZipArchive PHP class is missing, so BackWPUp will use PclZip instead.
fr: La classe PHP ZipArchive est manquante, donc BackWPUp utilisera PclZip à la place.

en: <em>Note</em>: In order for backup file tracking to work, %hash% must be included anywhere in the archive name.
fr: <em>Note</em> : Afin de pouvoir suivre les fichiers de sauvegarde, %hash% doit être inclus n’importe où dans le nom de l’archive.

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: Log folder %s does not exist.
fr: Le dossier des journaux %s n’existe pas.

en: Content: %s
fr: Contenu : %s

en: Status-Code: %d
fr: Code d’état : %d

en: WP Http Error: %s
fr: Erreur HTTP WP : %s

en: Not expected HTTP response:
fr: Réponse HTTP non attendue :

en: Could not copy debug info. You can simply press ctrl+C to copy it.
fr: Impossible de copier les informations de mise au point. Vous pouvez simplement utiliser CTRL+C pour les copier.

en: Debug info copied to clipboard.
fr: Informations de mise au point copiées dans le presse-papiers.

en: Copy Debug Info
fr: Copier les informations de mise au point

en: Get Pro
fr: Obtenir la version Pro

en: You will find debug information below. Click the button to copy the debug info to send to support.
fr: Vous devriez trouver les informations de mise au point ci-dessous. Cliquez sur le bouton pour copier les informations de mise au point afin de les envoyer au support.

en: Get Debug Info
fr: Obtenir les informations de débogage

en: Debug Info
fr: Informations de débogage

en: Experiencing an issue and need to contact BackWPup support? Click the link below to get debug information you can send to us.
fr: Vous avez un problème et vous avez besoin de contacter le support de BackWPup ? Cliquez sur le lien ci-dessous pour obtenir les informations de débogage que vous pourrez nous envoyer.

en: There is a PHP bug (<a href="https://bugs.php.net/43817">bug #43817</a>), which is triggered on some versions of Windows and IIS. Checking this box will enable a workaround for that bug. Only enable if you are getting errors about &ldquo;Permission denied&rdquo; in your logs.
fr: Il y a un bug PHP (<a href="https://bugs.php.net/43817">bug #43817</a>), qui est présent sur certaines versions de Windows et de IIS. Cocher cette case permet d’activer un contournement pour ce bug. Activez-le seulement si vous avez des erreurs de « Droit refusé » dans les journaux.

en: Enable compatibility with IIS on Windows.
fr: Activer la compatibilité avec IIS sous Windows.

en: Windows IIS compatibility
fr: Compatibilité avec IIS sous Windows

en: Could not open log folder: %s
fr: Impossible d’accéder au dossier des journaux : %s

note: translators: %s is the size of the data.
en: Finishing upload session with a total of %s uploaded
fr: Fin de la session de transfert avec un total de %s téléversés

note: translators: %s is the size of the data.
en: Uploading %s of data
fr: Téléchargement de %s des données

en: Beginning new file upload session
fr: Début d’une nouvelle session de transfert de fichier

note: translators: %s: folder name.
en: Could not open path: %s
fr: Impossible d’accéder au chemin : %s

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Amazon S3: Asia Pacific (Mumbai)
fr: Amazon S3 : Asie Pacifique (Mumbai)

en: <strong>Automatic updates</strong>
fr: <strong>Mises à jour automatiques</strong>

en: Backup to S3 services (Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)
fr: Sauvegarde vers des services S3 (Amazon, Google Storage, Hosteurope et plus)

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Signal "%1$s" (%2$s) is sent to script!
fr: Le signal « %1$s » (%2$s) a été envoyé au script !

[ctx: SIGSYS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bad argument to routine
fr: Mauvais argument à la fonction

[ctx: SIGPWR: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Power failure
fr: Erreur d’alimentation

[ctx: SIGXFSZ: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: File size limit exceeded
fr: Taille limite du fichier atteinte

[ctx: SIGXCPU: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: CPU time limit exceeded
fr: Dépassement de la limite d’utilisation du CPU

[ctx: SIGURG: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Urgent condition on socket
fr: Condition urgente sur la socket

[ctx: SIGUSR2: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 2
fr: Signal défini par l’utilisateur 2

[ctx: SIGUSR1: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 1
fr: Signal défini par l’utilisateur 1

[ctx: SIGSTKFLT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Stack fault on coprocessor
fr: Erreur de pile sur le coprocesseur

[ctx: SIGTERM: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Termination signal
fr: Signal de fin

[ctx: SIGSEGV: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Invalid memory reference
fr: Référence invalide à la mémoire

[ctx: SIGFPE: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Floating point exception
fr: Erreur de virgule flottante

[ctx: SIGBUS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bus error (bad memory access)
fr: Erreur de bus (mauvais accès à la mémoire)

[ctx: SIGABRT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Abort signal from abort(3)
fr: Signal d’interruption de type abort(3)

[ctx: SIGILL: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Illegal Instruction
fr: Instruction incorrecte

[ctx: SIGQUIT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Quit from keyboard
fr: Terminer à partir du clavier

[ctx: SIGINT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Interrupt from keyboard
fr: Interruption depuis le clavier

[ctx: SIGHUP: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
fr: Interruption détectée depuis le terminal ou bien fin du processus père

en: Restart after getting signal.
fr: Redémarrage après la réception d’un signal.

en: Function Disabled
fr: Fonction désactivée

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load.
fr: Cela ajoutera des courtes pauses dans le processus. Cela permet de réduire la charge CPU.

en: Will be used to protect job starts from unauthorized person.
fr: Sera utilisé pour empêcher que les tâches ne soient lancées par des personnes non autorisées.

en: Job will restart before hitting maximum execution time. Restarts will be disabled on CLI usage. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used for restarts, so it can take a while. 0 means no maximum.
fr: La tâche sera relancée avant d’atteindre le temps maximum d’exécution. Le redémarrage n’est pas actif lors de l’utilisation de la CLI. Si <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> a été défini, le cron WordPress sera utilisé pour les redémarrages, ce qui peut prendre du temps. 0 signifie pas de maximum.

en: seconds.
fr: secondes.

en: Maximum log files in folder.
fr: Nombre maximum de fichiers journaux dans le dossier.

en: Maximum log files
fr: Nombre maximum de fichiers de journaux

en: %s &rsaquo; Settings
fr: %s &rsaquo; Réglages

en: %s &rsaquo; Logs
fr: %s &rsaquo; Journaux

en: Content: <code>%s</code>
fr: Contenu : <code>%s</code>

en: Status-Code: <code>%d</code>
fr: Code d’état : <code>%d</code>

en: WP Http Error: <code>%s</code>
fr: Erreur HTTP de WP : <code>%s</code>

en: <strong>Not expected HTTP response:</strong><br>
fr: <strong>Réponse HTTP non prévue :</strong><br>

en: Your Name &lt;mail@domain.tld&gt;
fr: Votre nom &lt;e-mail@domaine.tld&gt;

en: %1$s &rsaquo; Job: %2$s
fr: %1$s &rsaquo; Tâche : %2$s

en: %s &rsaquo; Dashboard
fr: %s &rsaquo; Tableau de bord

en: Backup wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico, and Web.config from root if it is not included in backup.
fr: Sauvegarder wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico et Web.config depuis la racine s’ils ne sont pas inclus dans la sauvegarde.

en: [INFO] Log Level: %1$s %2$s
fr: [INFO] niveau de suivi : %1$s %2$s

en: (translated)
fr: (traduit)

en: Debug
fr: Débogage

en: External link
fr: Lien externe

en: Amazon S3: Asia Pacific (Seoul)
fr: Amazon S3 : Asia Pacific (Seoul)

en: Logfile not found!
fr: Fichier journal non trouvé !

en: WP Export file can not be checked, because no XML extension is loaded, to ensure the file verification.
fr: Le fichier issu de l’export WP ne peut pas être vérifié car aucune extension XML n’est disponible pour effectuer cette vérification.

en: Video: Restoring Backups
fr: Vidéo : Restaurer une sauvegarde

en: Video: Creating Full Backups
fr: Vidéo : Créer une sauvegarde complète

en: Video: Daily Backups
fr: Vidéo : Sauvegarde journalière

en: Video: Settings
fr: Vidéo : Réglages

en: Video: Introduction
fr: Vidéo : Introduction

en: Standard-Infrequent Access
fr: Accès standard peu fréquent

en: Query arg key=value:
fr: Argument de la requête sous la forme key=value :

en: Select WordPress User
fr: Sélectionner l’utilisateur WordPress

en: Basic Auth Password:
fr: Mot de passe :

en: Basic Auth Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Query argument
fr: Argument de la requête

en: WordPress User
fr: Utilisateur WordPress

en: Basic auth
fr: Authentification basique

en: Authentication method
fr: Méthode d’authentification

en: If you protected your blog with HTTP basic authentication (.htaccess), or you use a Plugin to secure wp-cron.php, then use the authentication methods below.
fr: Si votre site est protégé par une authentification HTTP basique (.htaccess) ou utilise une extension pour sécuriser wp-cron.php, alors utilisez la méthode d&rsquo;authentification ci-dessous.

en: Authentication for <code>%s</code>
fr: Authentification pour <code>%s</code>

en: This do an empty output on job working. This can help in some situations or can break the working. You must test it.
fr: Cela produit un résultat vide pour la tâche. Cela peut aider dans certaines situations mais peut aussi casser la tâche. Testez-le.

en: Enable an empty Output on backup working.
fr: Activer un sortie vide à la fin de la sauvegarde.

en: Empty output on working
fr: Résultat vide de l’exécution

en: Debug (not translated)
fr: Débogage (non traduit)

en: Debug (translated)
fr: Débogage (traduit)

en: Normal (not translated)
fr: Normal (non traduit)

en: Normal (translated)
fr: Normal (traduit)

en: Debug log has much more information than normal logs. It is for support and should be handled carefully. For support is the best to use a not translated log file. Usage of not translated logs can reduce the PHP memory usage too.
fr: Les journaux de débogage contiennent plus d’informations que les journaux normaux. C’est à destination du support et cela doit être utilisé avec précaution. Pour le support, il vaut mieux une version non traduite. L’utilisation de version non traduite permet de réduire l’utilisation de la mémoire par PHP.

en: Logging Level
fr: Niveau de trace

en: You can use absolute or relative path! Relative path is relative to %s.
fr: Vous pouvez utiliser des chemins absolus ou relatifs ! Les chemins relatifs sont en rapport avec %s.

en: The job "%s" needs properly configured destinations to run!
fr: La tâche « %s » a besoin d’une destination correctement configurée pour fonctionner !

note: translators: %1$s: date, %2$s: time.
en: %1$s at %2$s by EasyCron
fr: %1$s à %2$s par EasyCron

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline.
fr: Utiliser <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> pour lancer les tâches en ligne de commande.

en: Leave empty to not have log sent. Or separate with , for more than one receiver.
fr: Laissez vide pour ne pas envoyer les fichiers journaux. Ou séparez avec une virgule pour les envoyer à plus d’une personne.

en: Can not open target file for writing.
fr: Impossible d’ouvrir ce fichier pour écrire.

en: Use one folder above as WordPress install folder! That can be helpful, if you would backup files and folder that are not in the WordPress installation folder. Or if you made a "<a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">Giving WordPress Its Own Directory</a>" installation. Excludes must be configured again.
fr: Utiliser un dossier d’un niveau supérieur au dossier d’installation de WordPress ! Cela peut être utile si vous voulez sauvegarder des fichiers et dossiers qui ne sont pas dans votre dossier WordPress, ou si vous avez <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">donné à WordPress son propre répertoire</a> d’installation. Les éléments exclus devront être configurés à nouveau.

en: Use one folder above as WP install folder
fr: Dossier de niveau supérieur

en: Backup WordPress install folder
fr: Dossier de WordPress

en: The Backup archive will be too large for file operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
fr: L’archive de sauvegarde est trop volumineuse pour cette version de PHP. Vous devriez séparer votre opération en plusieurs opérations avec moins de fichiers à chaque fois.

en: Archiving Folder: %s
fr: Archivage du dossier : %s

en: Adding Extra files to Archive
fr: Ajouter d’autres fichiers à l’archive

en: System: %s
fr: Système : %s

en: Could not write log file
fr: Impossible d’écrire le fichier journal

en: [INFO] BackWPup job start with EasyCron.com
fr: [INFO] La tâche BackWPup est lancée par EasyCron.com

en: [INFO] Cron: %s; Next: %s
fr: [INFO] Cron : %s ; Suivant : %s

en: [INFO] Runs with user: %1$s (%2$d)
fr: [INFO] Exécuter avec l’utilisateur : %1$s (%2$d)

en: [INFO] BackWPup job: %1$s
fr: [INFO] Tâche BackWPup : %1$s

[ctx: WordPress Version; Blog url]
en: [INFO] WordPress %1$s on %2$s
fr: [INFO] WordPress %1$s sur %2$s

en: Folder %1$s is not in open basedir, please use another folder.
fr: Le dossier %1$s n’est pas autorisé, veuillez en choisir un autre.

en: If you check this box, a cron job will be created on EasyCron that all 5 Minutes calls the WordPress cron.
fr: Si vous cochez cette case, une tâche cron sera créée sur EasyCron qui appellera toutes les 5 minutes le cron de WordPress.

en: Trigger WordPress Cron:
fr: Activer le cron WordPress :

en: Api key:
fr: Clé de l’API :

en: Here you can setup your <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="Affiliate Link!">EasyCron.com API key</a> to use this service.
fr: Ici vous pouvez définir votre <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="Affiliate Link!">clé API EasyCron.com</a> pour utiliser ce service.

en: EasyCron.com API returns (%s): %s
fr: L’API EasyCron.com retourne (%s) : %s

en: Can not open source file for transfer.
fr: Ne peux pas ouvrir le fichier source pour le transfert.

en: ZIP archive cannot be closed correctly
fr: L’archive ZIP ne peut pas être fermée correctement

en: &mdash; No additional role for BackWPup &mdash;
fr: &mdash; Pas de  rôle supplémentaire pour BackWPup &mdash;

en: Add BackWPup Role
fr: Ajouter le rôle BackWPup

note: Description of the plugin
en: WordPress Backup Plugin
fr: Extension de sauvegarde pour WordPress

en: No job running
fr: Aucune tâche en cours

en: Nothing to abort!
fr: Rien à abandonner !

en: Job ID does not exist!
fr: L’identifiant de la tâche n’existe pas !

en: No job ID specified!
fr: Aucun identifiant de tâche spécifié !

en: A job is already running.
fr: Une tâche est déjà en cours.

en: Reset all settings to default
fr: Réinitialiser tous les réglages par défaut

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Loaded PHP Extensions:
fr: Extension PHP chargées :

en: Disabled PHP Functions:
fr: Fonctions PHP désactivées :

en: Memory in use
fr: Mémoire utilisée

en: WP maximum memory limit
fr: Limite mémoire maximum de WP

en: WP memory limit
fr: Limite mémoire de WP

en: PHP Memory limit
fr: Limite mémoire de PHP

en: MySQL Client encoding
fr: Type d’encodage du client MySql

en: Blog language
fr: Langue du site

en: %s hours
fr: %s heures

en: Blog Time offset
fr: Décalage temps avec le site web

en: Blog Timezone
fr: Fuseau horaire du site web

en: Blog Time
fr: Heure du site web

en: Server Time
fr: Heure du serveur

en: Disabled WP Cron
fr: WP Cron désactivé

en: Alternative WP Cron
fr: WP Cron alternatif

en: Maximum execution time
fr: Temps maximum d’exécution

en: Current PHP user
fr: Utilisateur PHP actuel

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Server
fr: Serveur

en: Log folder %s is not writable.
fr: Le dossier des fichiers journaux %s n’est pas accessible en écriture.

en: Log folder
fr: Dossier des fichiers journaux

en: Temporary folder %s is not writable.
fr: Le dossier temporaire « %s » n’est pas accessible en écriture.

en: Temp folder %s doesn't exist.
fr: Le dossier temporaire « %s » n’existe pas.

en: Temp folder
fr: Dossier temporaire

en: Response Test O.K.
fr: Réponse au test positive

en: Server self connect
fr: Connexion au serveur

en: WP-Cron url
fr: URL WP-Cron

en: unavailable
fr: pas disponible

en: cURL SSL version
fr: Version SSL cURL

en: cURL version
fr: Version cURL

en: MySQL version
fr: Version MySQL

en: PHP version
fr: Version PHP

en: BackWPup Pro version
fr: Version  BackWPup Pro

en: Get pro.
fr: Obtenir la version pro.

en: BackWPup version
fr: Version BackWPup

en: WordPress version
fr: Version de WordPress

en: Value
fr: Valeur

en: Setting
fr: Réglage

en: medium
fr: médium

en: disabled
fr: inactif

en: Reduce server load
fr: Réduire la charge du serveur

en: Key to start jobs externally with an URL
fr: Clé pour lancer la tâche de manière externe avec une URL

en: Maximum PHP Script execution time
fr: Temps maximum d’exécution d’un script PHP

en: Maximum script execution time
fr: Temps maximum d’exécution

en: Maximum number of retries for job steps
fr: Nombre maximal de tentatives pour les étapes de tâche

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
fr: Il existe quelques options générales pour les tâches de sauvegarde. Réglez-les ici.

en: Log file folder
fr: Dossier des fichiers journaux

en: Every time BackWPup runs a backup job, a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
fr: Chaque fois que BackWPUp exécute une tâche de sauvegarde, un fichier journal est créé. Choisissez où vos fichiers journaux sont stockés et combien vous désirez en conserver.

en: API Keys
fr: Clés de l’API

en: Network
fr: Réseau

en: Settings saved
fr: Réglages enregistrés

en: Settings reset to default
fr: Paramètres remis aux valeurs par défaut

en: Log only
fr: Journal uniquement

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
fr[0]: 1 AVERTISSEMENT
fr[1]: %d AVERTISSEMENTS

en: 1 ERROR | %d ERRORS
fr[0]: 1 ERREUR
fr[1]: %d ERREURS

en: View
fr: Voir

en: Runtime
fr: Temps d’exécution

en: Status
fr: Statut

en: No Logs.
fr: Pas de fichier journal.

en: Job completed
fr: Tâche terminée

en: Close
fr: Fermer

en: Close working screen
fr: Fermer l’écran de travail

en: Display working log
fr: Afficher le journal d’exécution

en: Log of running job
fr: Journal de la tâche en cours

en: Errors:
fr: Erreurs :

en: Warnings:
fr: Avertissements :

en: Job currently running: %s
fr: Opération actuellement en cours : %s

en: Job will be terminated.
fr: La tâche va être interrompue.

note: translators: Job name
en: Job "%s" started.
fr: Tâche « %s » commencée.

en: Copy of
fr: Copie de

en: Log
fr: Journal

en: Download last backup
fr: Télécharger la dernière sauvegarde

en: not yet
fr: pas encore

note: translators: %d: seconds.
en: Runtime: %d seconds
fr: Temps d’exécution : %d secondes

note: translators: %s: cron expression.
en: Cron: %s
fr: Cron : %s

en: Running for: %s seconds
fr: En cours depuis : %s secondes

en: Not needed or set
fr: Pas nécessaire ou pas défini

en: Last log
fr: Dernier journal

en: Edit
fr: Modifier

en: Job ID: %d
fr: ID de la tâche : %d

en: Last Run
fr: Dernière exécution

en: Next Run
fr: Prochaine exécution

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Day of Week:
fr: Jour de la semaine:

en: December
fr: Décembre

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: September
fr: Septembre

en: August
fr: Août

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: May
fr: Mai

en: April
fr: Avril

en: March
fr: Mars

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: Month:
fr: Mois :

en: Day of Month:
fr: Jour dans le mois :

en: Hours:
fr: Heures :

en: Any (*)
fr: Toutes (*)

en: Minutes:
fr: Minutes :

en: hourly
fr: Toutes les heures

en: daily
fr: Quotidienne

en: Saturday
fr: Samedi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Monday
fr: Lundi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: weekly
fr: Hebdomadaire

en: on
fr: le

en: monthly
fr: Mensuelle

en: Hour
fr: Heure

en: Scheduler
fr: Planificateur

en: advanced
fr: avancés

en: basic
fr: basique

en: Scheduler type
fr: Type de planificateur

en: Schedule execution time
fr: Heure d’exécution de la tâche

en: Start job with CLI
fr: Lancer la tâche avec CLI

en: with a link
fr: avec un lien

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
fr: Copier le lien pour un lancement externe. Cette option doit être activée afin que le lien fonctionne.

en: with WordPress cron
fr: avec le cron WordPress

en: manually only
fr: manuellement

en: Start job
fr: Démarrer la tâche

en: Job Schedule
fr: Planifier la tâche

en: Send email with log only when errors occur during job execution.
fr: Envoyer le journal avec l’e-mail, uniquement lorsque des erreurs se produisent lors de l’exécution de la tâche.

en: Errors only
fr: Erreurs seulement

en: Email FROM field
fr: E-mail envoyé par

en: Send log to email address
fr: Envoyer les journaux à l’adresse de messagerie

en: Log Files
fr: Fichiers journaux

en: Where should your backup file be stored?
fr: Où votre fichier de sauvegarde doit-il être stocké ?

en: Job Destination
fr: Destination(s) de la tâche

en: Disabled due to missing %s PHP function.
fr: Désactiver car les fonctions PHP %s sont manquantes.

en: Archive Format
fr: Format de l’archive

en: %s = Two digit representation of the second
fr: %s = Deux chiffres pour les secondes

en: %i = Two digit representation of the minute
fr: %i = Deux chiffres pour les minutes

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
fr: %G = Heure au format 24, sans zéro devant

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
fr: %g = Heure au format 12, sans zéro devant

en: %B = Swatch Internet Time
fr: %B = Temps Internet

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
fr: %A = Ante meridiem (am) et  post meridiem (pm) en majuscule

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
fr: %a = Ante meridiem (am) et  post meridiem (pm) en minuscule

en: %y = Two digit representation of the year
fr: %y = L’année sur deux chiffres

en: %Y = Four digit representation of the year
fr: %Y = L’année sur quatre chiffres

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
fr: %n = Numéro du mois, sans zéro devant

en: %j = Day of the month, without leading zeros
fr: %j = Jour du mois, sans zéro devant

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
fr: %d = Numéro du mois avec deux chiffres, avec des zéros devant

en: Replacement patterns:
fr: Critères de remplacement :

en: Archive name
fr: Nom de l’archive

en: Create a backup archive
fr: Création de l’archive

en: Synchronize file by file to destination
fr: Synchroniser fichier par fichier vers la destination

en: Backup type
fr: Type de sauvegarde

en: Backup File Creation
fr: Paramètres de création des sauvegardes

en: Job tasks
fr: Tâches de l´opération

en: This job is a&#160;&hellip;
fr: Cette tâche contient&hellip;

en: Job Tasks
fr: Éléments de la tâche

en: Please name this job.
fr: Veuillez nommer la tâche.

en: Job Name
fr: Nom de la tâche

en: Schedule
fr: Planification

en: General
fr: Général

en: Next runtime:
fr: Prochaine exécution :

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
fr: ATTENTION : impossible de calculer cron !

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
fr: ATTENTION : tâche exécutée toutes les %d minutes !

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
fr: Lancé en tant qu´opération programmée <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> :

en: Run now
fr: Lancer maintenant

en: Jobs overview
fr: Vue générale des tâches

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
fr: Les modifications de l´opération <i>%s</i> sont enregistrées.

en: Job with ID %d
fr: Opération avec l´ID %d

en: Edit Job
fr: Modifier l´opération

en: Abort
fr: Abandonner

en: working since %d seconds
fr: en cours depuis %d secondes

en: Next scheduled jobs
fr: Prochaines tâches planifiées

en: %d WARNING | %d WARNINGS
fr[0]: %d AVERTISSEMENT
fr[1]: %d AVERTISSEMENTS

en: %d ERROR | %d ERRORS
fr[0]: %d ERREUR
fr[1]: %d ERREURS

en: Result
fr: Résultats

en: Job
fr: Opération

en: Last logs
fr: Derniers journaux

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: Get BackWPup Pro now
fr: Obtenir la version pro de BackWPup

[ctx: Pro teaser box, link title]
en: Get BackWPup Pro now
fr: Obtenir la version pro de BackWPup

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: And more…
fr: Et plus...

[ctx: Pro teaser box]
en: Easy-peasy wizards to create and schedule backup jobs.
fr: Assistants faciles pour créer et planifier des tâches de sauvegarde.

[ctx: Pro teaser box]
en: Differential backups to Google Drive and other cloud storage service.
fr: Sauvegarde différentielle vers Google Drive et d´autres services de stockage de type cloud.

[ctx: Pro teaser box]
en: First-class <strong>dedicated support</strong> at backwpup.com.
fr: Support <strong>dédié</strong> sur backwpup.com.

[ctx: Pro teaser box]
en: Get access to:
fr: Obtenir l’accès à :

[ctx: Pro teaser box]
en: Thank you for using BackWPup!
fr: Merci d’utliser BackWPup !

en: Untitled
fr: Sans titre

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
fr: Une erreur est survenue, ce qui signifie que le fil n´est pas disponible. Essayer de nouveau plus tard.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
fr: <strong>Erreur RSS</strong> : %s

en: BackWPup News
fr: Actualité de BackWPup

en: Download database backup
fr: Télécharger une sauvegarde de la base de données

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
fr: Générer une sauvegarde de la base de données de WordPress et la télécharger immédiatement !

en: One click backup
fr: Sauvegarde en un clic

en: Check the job log
fr: Vérifier le journal des tâches

en: Run the created job
fr: Exécuter la tâche créée

en: Check the installation
fr: Vérifier l´installation

en: Create a Job
fr: Créer une tâche

en: First Steps
fr: Premières étapes

en: <a href="%s">Add a new backup job</a> and plan what you want to save.
fr: <a href="%s">Ajoutez une nouvelle tâche de sauvegarde</a>, puis définissez ce que vous voulez enregistrer.

en: Use the short links in the <strong>First steps</strong> box to plan and schedule backup jobs.
fr: Utilisez le raccourci dans le cartouche <strong>Premières étapes</strong> pour planifier vos sauvegardes.

en: <strong>Please note: You are solely responsible for the security of your data; the authors of this plugin are not.</strong>
fr: <strong>Veuillez noter : vous êtes le seul responsable de la sécurité de vos données, les auteurs de cette extension ne le sont en aucune manière.</strong>

en: Use one of the wizards to plan a backup, or use <a href="%s">expert mode</a> for full control over all options.
fr: Utiliser l’un des assistants pour définir une sauvegarde, ou bien utiliser <a href="%s">le mode expert</a> pour un contrôle complet de toutes les options.

[ctx: Dashboard heading]
en: Ready to set up a backup job?
fr: Prêt à configurer une tâche de sauvegarde ?

[ctx: Dashboard heading]
en: Restoring backups
fr: Restauration des sauvegardes

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server.
fr: La sauvegarde peut être utilisée pour sauvegarder toute votre installation en incluant <code>/wp-content/</code> et ensuite permet de les envoyer vers un service externe, si vous désirez que votre sauvegarde ne reste pas sur le même serveur.

[ctx: Dashboard heading]
en: Planning backups
fr: Planification des sauvegardes

en: Backup Files
fr: Sauvegardes des fichiers

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
fr: Désoler, vous n’avez pas le droit de faire cela.

note: translators: %1$s = date, %2$s = time. translators: %1$s: date, %2$s: time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Download
fr: Télécharger

en: You are about to delete this backup archive. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer cette sauvegarde. « Annuler » pour arrêter, « OK » pour effacer.

en: Size
fr: Taille

en: File
fr: Fichier

en: Time
fr: Heure

en: Change destination
fr: Modifier la destination

en: Delete
fr: Supprimer

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
fr: Pas de fichier trouvé. (La liste sera construite à la prochaine sauvegarde)

en: GET PRO
fr: Passer à la version PRO

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers MS Azure

en: Differential backup of changed directories to S3
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers un service S3

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers Rackspace Cloud

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
fr: Sauvegarde différentielle des répertoires modifiés vers Dropbox

en: Import and export job settings as XML
fr: Importer et exporter les réglages des tâches au format XML

en: Database backup for additional MySQL databases
fr: Sauvegarde pour des bases de données supplémentaire de type MySQL

en: Database backup as mysqldump per command line
fr: Sauvegarde de la base de données au format mysqldump  en ligne de commande

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
fr: Sauvegarde de la base de données en XML comme un schéma pour PHPMyAdmin

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
fr: Clés API pour DropBox et SygarSync

en: Backup to Amazon Glacier
fr: Sauvegarde vers Amazon Glacier

en: Backup to Google Drive
fr: Sauvegarde vers Google Drive

en: Backup to your web space
fr: Sauvegarde vers votre espace web

en: Backup to FTP server
fr: Sauvegarde vers un serveur FTP

en: Backup as email
fr: Envoyé par e-mail

en: Backup to Microsoft Azure
fr: Vers Microsoft Azure

en: Log report via email
fr: Enregistrer le rapport par e-mail

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
fr: Démarrer les tâches par WP-Cron, URL, système, administration ou WP-CLI

en: Log file management
fr: Gestion du fichier journal

en: Backup archives management
fr: Gestion des archives de sauvegarde

en: List of installed plugins
fr: Liste des extensions installées

en: Data compression
fr: Compression des données

en: Database check
fr: Vérification de la base de données

en: Complete file backup
fr: Sauvegarde complète des fichiers

en: Complete database backup
fr: Sauvegarde complète de la base de données

en: FREE
fr: GRATUIT

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Features / differences between Free and Pro
fr: Fonctionnalités / différences entre la version gratuite et la version Pro

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures backups are redundant.
fr: BackWPup supporte plusieurs services cloud en parallèle. Cela permet d’avoir des sauvegardes redondantes.

en: Cloud Support
fr: Support du cloud

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
fr: Par défaut tout est chiffré : connexions aux services externes, fichiers locaux et accès au répertoire.

en: Security!
fr: Sécurité !

en: You can backup all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
fr: Vous pouvez sauvegarder tous vos fichiers joints, ainsi que tous les fichiers systèmes, les extensions et les thèmes dans un seul fichier. Vous pouvez <a href="%s">créer une tâche</a> pour mettre à jour votre sauvegarde avec uniquement les fichiers qui ont été modifiés.

en: Save all files
fr: Sauvegarder tous les fichiers

en: Save all data from the webserver
fr: Sauvegarder toutes les données depuis le serveur web

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
fr: Vous pouvez choisir le format d’exportation WordPress intégré en plus ou en exclusivité pour enregistrer vos données. Cela fonctionne bien sûr avec les sauvegardes automatisées. L’avantage est que vous pouvez importer ces fichiers dans un site avec l’importateur WordPress.

en: WordPress XML Export
fr: Export de WordPress en XML

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
fr: Avec BackWPup vous pouvez planifier une sauvegarde automatique de votre base de données. Avec un fichier de sauvegarde, vous pouvez restaurer votre base de données. Vous devriez <a href="%s">configurer une tâche de sauvegarde</a>, ainsi vous ne l’oublierez jamais. Il y a aussi une option pour réparer et optimiser la base de données après chaque sauvegarde.

en: Save your database regularly
fr: Sauvegarder votre base de données régulièrement

en: Save your database
fr: Sauvegarder votre base de données

en: Ready to set up a backup job? Use one of the wizards to plan what you want to save.
fr: Prêt à configurer une tâche de sauvegarde ? Utilisez l´un des assistants pour planifier ce que vous voulez sauvegarder.

en: Welcome to BackWPup
fr: Bienvenue à BackWPup

en: Ready to <a href="%1$s">set up a backup job</a>? You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or plan your backup in expert mode.
fr: Prêt à <a href="%1$s"> définir une tâche</a>? Vous pouvez <a href="%2$s">utilisez l’assistant</a> ou le mode expert.

en: BackWPup’s job wizards make planning and scheduling your backup jobs a breeze.
fr: Les assistants de tâche BackWPup facilitent le réglage et la planification de vos tâches de sauvegarde.

en: Welcome to BackWPup Pro
fr: Bienvenue sur BackWPup Pro

en: New Job
fr: Nouvelle tâche

en: Error while writing file!
fr: Erreur d’écriture du fichier !

en: Length for table backup is not correctly set: %1$s
fr: La taille pour l’enregistrement des tables n’est pas correcte : %1$s

en: Start for table backup is not correctly set: %1$s
fr: Le début de l’enregistrement des tables ne s’est pas déroulé correctement : %1$s

en: Database error %1$s for query %2$s
fr: Erreur base de données %1$s pour la requête %2$s

en: Cannot open SQL backup file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier de sauvegarde SQL

en: Cannot connect to MySQL database (%1$d: %2$s)
fr: Impossible de se connecter au serveur à la base de données MySQL %1$d : %2$s

en: Setting of MySQLi connection timeout failed
fr: Le mise en place du timer de connexion a échoué.

en: No MySQLi extension found. Please install it.
fr: Aucune extension MySQLi trouvée. Veuillez l’installer.

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr: Ajout de la liste des extensions « %1$s » (%2$s) à la liste des fichiers à sauvegarder.

en: Inactive plugins:
fr: Extensions inactives :

en: Active plugins:
fr: Extensions actives :

en: from %s
fr: de %s

en: All plugin information:
fr: Toutes les informations sur les extensions :

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de création d’un fichier avec la liste des extensions installées…

en: Plugin list file name
fr: Liste des fichiers de l’extension

en: Installed plugins list
fr: Liste des extensions installées

en: Plugins
fr: Extensions

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr: Ajout de l’export XML « %1$s » avec %2$s à la liste des fichiers à sauvegarder.

en: Compressing done.
fr: Compression terminée.

en: Compressing file&#160;&hellip;
fr: Compression du fichier&hellip;

en: WP Export file is a valid WXR file.
fr: Le fichier WXR issu de l’export WordPress est valide.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr: Il semble que cela ne soit pas un fichier WXR, absence ou numéro de version non valide du fichier WXR

en: XML ERROR (%s): %s
fr: ERREUR XML (%s) : %s

en: XML RECOVERABLE (%s): %s
fr: XML RECOVERABLE (%s) : %s

en: XML WARNING (%s): %s
fr: AVERTISSEMENT XML (%s) : %s

en: Check WP Export file&#160;&hellip;
fr: Vérification du fichier d’export de WordPress&hellip;

en: WP Export file could not written.
fr: L’export WordPress ne peut être enregistré.

en: WP Export: Post type “%s” does not allow export.
fr: WP Export : Le type d’article « %s » n’autorise pas l’export.

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de création d’un export WordPress au format XML…

en: File compression
fr: Compression de fichier

en: XML Export file name
fr: Nom du fichier de l’export XML

en: Posts
fr: Articles

en: All content
fr: Tous les contenus

en: Items to export
fr: Éléments à exporter

en: WordPress XML export
fr: Export XML de WordPress

en: XML export
fr: Export XML

note: translators: %s: folder name.
en: Folder "%s" is not readable!
fr: Le dossier « %s » n’est pas accessible !

en: %1$d folders to backup.
fr: %1$d dossier à sauvegarder.

en: No files/folder for the backup.
fr: Aucun fichier / dossier à sauvegarder.

note: translators: %s: File name.
en: Added "%s" to backup file list
fr: Ajout  de « %s » à la liste des fichiers à sauvegarder

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de création d’une liste des dossiers à sauvegarder…

en: Include special files
fr: Inclure les fichiers spéciaux

en: Special options
fr: Options spéciales

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
fr: Séparer le nom des fichiers / dossiers par un retour à la ligne ou une virgule. Par exemple /logs/,.log,.tmp

en: Exclude files/folders from backup
fr: Exclure de la sauvegarde des fichiers / dossiers

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
fr: Ne pas sauvegarder les miniatures (thumbnails) du dossier « uploads ».

en: Thumbnails in uploads
fr: Miniatures dans « uploads »

en: Exclude from backup
fr: Exclure de la sauvegarde

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
fr: Séparer le nom des dossiers par un retour à la ligne ou une virgule. Les dossiers doivent être définis avec leurs chemins absolus !

en: Extra folders to backup
fr: Dossiers supplémentaires

en: Backup uploads folder
fr: Dossier « uploads »

en: Backup themes
fr: Dossier des thèmes

en: Backup plugins
fr: Dossier des extensions

en: Backup content folder
fr: Dossier « wp-content »

en: Excluded by .donotbackup file!
fr: Exclus par le fichier .donotbackup !

en: Exclude:
fr: Exclure :

note: translators: %s: Path as set by user (symlink?).
en: Path as set by user (symlink?): %s
fr: Chemin défini par l’utilisateur (lien symbolique ?) : %s

en: Folders to backup
fr: Dossiers à sauvegarder

en: File backup
fr: Sauvegarde des fichiers

en: Files
fr: Fichiers

en: Database backup done!
fr: Sauvegarde de la base de donnée réussie !

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
fr: Ajout de la sauvegarde de la base de donnée « %1$s » (%2$s) à la liste des fichiers à sauvegarder

en: MySQL backup file not created
fr: La sauvegarde MySQL n’a pas été faite

en: Backup database table "%s" with "%s" records
fr: Sauvegarde de la table « %s » avec « %s »  enregistrements

en: No tables to backup.
fr: Aucune table à sauvegarder.

en: Connected to database %1$s on %2$s
fr: Connecté à la base de données %1$s sur %2$s

en: %d. Try to backup database&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de sauvegarde de la base de données…

en: all
fr: tout

en: Tables to backup
fr: Tables à sauvegarder

en: Settings for database backup
fr: Réglage de la sauvegarde de la base de données

en: Database backup
fr: Sauvegarde de la base de données

en: DB Backup
fr: Base de données

en: No tables to check.
fr: Aucune table à vérifier.

en: Database check done!
fr: Vérification de la base de donnée réussie !

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
fr: Le résultat de la réparation de la table %1$s est : %2$s

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
fr: Le résultat de la vérification de la table %1$s est : %2$s

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
fr: La table %1$s n’est pas une table MyISAM/InnoDB. Pas de vérification.

en: Table %1$s is a view. Not checked.
fr: La table %1$s est une vue. Pas de vérification.

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de vérification de la base de données…

en: Try to repair defect table
fr: Essai de réparation de la table

en: Repair
fr: Réparation

en: Check WordPress database tables only
fr: Vérification des tables WordPress uniquement

en: WordPress tables only
fr: Tables WordPress uniquement

en: Settings for database check
fr: Paramètre de la vérification de la base de données

en: Check database tables
fr: Vérification des tables

en: DB Check
fr: Vérification de la base de données

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
fr: %1$d fichiers (%2$s) dans l’archive.

en: Archive size is %s.
fr: Taille de l’archive : %s.

en: Backup archive created.
fr: Archive créée.

en: Cannot create backup archive correctly. Aborting creation.
fr: Impossible de créer la sauvegarde. La tâche est abandonnée.

[ctx: Archive compression method]
en: Compressing files as %s. Please be patient, this may take a moment.
fr: Compression des fichiers avec %s. Veuillez patienter, cela peut prendre du temps.

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
fr: %d. Tentative de création de l’archive…

en: Added manifest.json file with %1$s to backup file list.
fr: Ajout du fichier manifest.json de %1$s à la liste des fichiers de la sauvegarde.

en: Please leave manifest.json untouched and in place. Otherwise it is safe to be ignored.
fr: Veuillez laisser le fichier manifest.json non modifié et à la même place. En d’autres termes, vous pouvez l’ignorer.

en: manifest.json might be needed for later restoring a backup from this archive.
fr: manifest.json peut être nécessaire pour une restauration ultérieure de cette sauvegarde.

en: You may have noticed the manifest.json file in this archive.
fr: Vous avez peut-être remarqué le fichier manifest.json dans cette archive.

en: %d. Trying to generate a manifest file&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative de création du fichier manifest.json…

en: File size of “%s” cannot be retrieved. File might be too large and will not be added to queue.
fr: La taille du fichier « %s » ne peut pas être lue. Le fichier est peut-être trop grand et il ne sera pas ajouté à la file d’attente.

en: File "%s" is not readable!
fr: Le fichier « %s » ne peut être lu !

en: Link "%s" not following.
fr: Le lien « %s » ne suit pas.

[ctx: Folder name]
en: Folder %s is not readable
fr: Le dossier %s ne peut être lu

[ctx: Folder name]
en: Folder %s does not exist
fr: Le dossier %s n’existe pas

note: translators: %1$s = Date, %2$s = job name, %3$s = job status.
en: [%3$s] BackWPup log %1$s: %2$s
fr: [%3$s] Journal BackWPup %1$s : %2$s

en: ERROR
fr: ERREUR

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: SUCCESSFUL
fr: RÉUSSI

en: Job done in %s seconds.
fr: Tâche effectuée en %s secondes.

en: Job finished with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
fr: La tâche s’est terminée avec des avertissements en %s secondes. Veuillez les corriger pour une exécution correcte.

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
fr: La tâche s’est terminée avec des erreurs en %s secondes. Vous devez corriger les erreurs pour une exécution correcte.

en: One old log deleted | %d old logs deleted
fr[0]: Un ancien journal supprimé
fr[1]: %d anciens journaux supprimés

en: Aborted by user!
fr: Arrêté par l’utilisateur !

en: Cannot write progress to working file. Job will be aborted.
fr: Impossible d’écrire l’avancement dans le fichier de travail. La tâche va être arrêtée.

en: RECOVERABLE ERROR:
fr: ERREUR RÉCUPÉRABLE :

en: STRICT NOTICE:
fr: AVIS STRICT :

en: DEPRECATED:
fr: DÉPRÉCIÉE :

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: ERROR:
fr: ERREUR :

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: WARNING:
fr: AVERTISSEMENT :

en: Exception caught in %1$s: %2$s
fr: Exception trouvée dans %1$s : %2$s

en: BackWPup will not backup folders and its sub folders when this file is inside.
fr: BackWPup n’effectuera pas de sauvegarde des dossiers et ses sous-dossiers quand se fichier se trouve présent.

en: Folder "%1$s" is not writable
fr: Le dossier « %1$s » n’est pas accessible en écriture

en: Cannot create folder: %1$s
fr: Impossible de créer le dossier : %1$s

en: Folder %1$s not allowed, please use another folder.
fr: Le dossier %1$s n’est pas autorisé, veuillez en choisir un autre.

en: Restart after %1$d seconds.
fr: Relancer après %1$d secondes.

en: Step aborted: too many attempts!
fr: Étape abandonnée : trop de tentatives !

en: A BackWPup job is already running
fr: Une tâche BackWPup est déjà en cours

en: Wrong BackWPup JobID
fr: Erreur dgidentification de tâche BackWPup

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
fr: Pas de cible définie pour la sauvegarde ! Veuillez corriger les réglages de la tâche.

en: [INFO] Backup file is: %s
fr: [INFO] Fichier de sauvegarde : %s

en: [INFO] Backup type is: %s
fr: [INFO] Type de sauvegarde : %s

en: [INFO] Logfile is: %s
fr: [INFO] Fichier journal : %s

en: [INFO] Temp folder is: %s
fr: [INFO] Dossier temporaire : %s

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
fr: [INFO] Version curl :  %1$s ; %2$s

en: [INFO] Web Server: %s
fr: [INFO] Serveur web : %s

en: [INFO] MySQL ver.: %s
fr: [INFO] Version MySQL : %s

en: [INFO] Script restart time is configured to %1$d seconds
fr: [INFO] Le temps de reprise du script est configuré à %1$d secondes

en: [INFO] Maximum PHP script execution time is %1$d seconds
fr: [INFO] Le temps d’exécution maximum d’un script est %1$d secondes

en: [INFO] PHP ver.:
fr: [INFO] version PHP :

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
fr: [INFO] Tâche BackWPup démarrée depuis l’interface en ligne de commande

en: [INFO] BackWPup job started from external url
fr: [INFO] Tâche BackWPup démarrée par une URL externe

en: [INFO] BackWPup job started manually
fr: [INFO] Tâche BackWPup démarrée manuellement

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
fr: [INFO] Tâche BackWPup démarrée par wp-cron

en: [INFO] BackWPup no automatic job start configured
fr: [INFO] Aucun démarrage automatique de tâche BackWPup configurée

en: [INFO] BackWPup job start with link is active
fr: [INFO] Démarrage de tâche BackWPup par lien actif

en: Not scheduled!
fr: Non planifié !

note: translators: %1$s = job name, %2$s = date, %3$s = time.
en: BackWPup log for %1$s from %2$s at %3$s
fr: Fichier journal BackWPup pour %1$s de %2$s à %3$s

en: End of Job
fr: Fin de la tâche

en: Creates archive
fr: Création de l’archive

en: Creates manifest file
fr: Création du fichier manifest

en: Job Start
fr: Début de la tâche

en: Starting job
fr: Lancement de la tâche

en: BackWPup jobs checker
fr: Vérification des tâches BackWPup

en: BackWPup Admin
fr: Administration BackWPup

en: SugarSync API: %s
fr: API SugarSync : %s

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
fr[0]: Un fichier supprimé sur SugarSync
fr[1]: %d fichiers supprimés sur SugarSync

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
fr: Impossible de transférer la sauvegarde vers SugarSync !

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
fr: Début de l’envoi vers SugarSync&#160;&hellip;

en: %s available at SugarSync
fr: %s de libre chez SugarSync

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
fr: Pas assez d’espace disque disponible sur SugarSync. Libre : %s.

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
fr: Authentifié chez SugarSync avec le compte %s

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
fr: %d. Tentatives d’envoi de la sauvegarde vers SugarSync…

en: Delete Sugarsync authentication!
fr: Suppression de l’authentification SugarSync !

en: Create Sugarsync account
fr: Créer un compte SugarSync

en: Authenticate with Sugarsync!
fr: Authentifié chez SugarSync !

en: Storage Class: %s
fr: Storage Class : %s

en: Upload for %s aborted.
fr: Le téléversement de %s est interrompu.

en: Checking for not aborted multipart Uploads&#160;&hellip;
fr: Vérification des téléversements en plusieurs parties interrompus&#160;&hellip;

en: No bucket found!
fr: Aucun panier trouvé !

en: Missing secret access key!
fr: Clé secrète manquante !

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
fr[0]: Un fichier supprimé sur S3 Bucket.
fr[1]: %d fichiers supprimés sur S3.

en: Cannot delete backup from %s.
fr: Impossible d’effacer la sauvegarde sur %s.

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
fr: Impossible d’envoyer la sauvegarde vers le service S3 ! (%1$d) %2$s

en: Backup transferred to %s.
fr: Sauvegarde envoyée vers %s.

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
fr: Envoi vers le service S3 commencé&#160;&hellip;

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
fr: Le panier S3 « %s » n’existe pas !

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
fr: Connecté au panier S3 « %1$s » dans %2$s

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde vers le service S3…

en: S3 Service API: %s
fr: API S3 Service : %s

en: Bucket %1$s created.
fr: Le panier %1$s a été créé.

en: Reduced Redundancy
fr: Diminuer la redondance

en: Amazon: Storage Class
fr: Amazon : Storage Class

en: Bucket selection
fr: Sélection du panier

en: S3 Bucket
fr: Panier S3

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Access Key
fr: Clé d’accès

en: S3 Access Keys
fr: Clé d’accès S3

en: Amazon S3: South America (São Paulo)
fr: Amazon S3 : Amérique du Sud (São Paulo)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Sydney)
fr: Amazon S3 : Asie et Pacifique (Sydney)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Singapore)
fr: Amazon S3 : Asie et Pacifique (Singapour)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Tokyo)
fr: Amazon S3 : Asie et Pacifique (Tokyo)

en: Amazon S3: Europe (Ireland)
fr: Amazon S3 : Europe (Irlande)

en: Amazon S3: US West (Oregon)
fr: Amazon S3 : Ouest des États Unis (Oregon)

en: Amazon S3: US West (N. California)
fr: Amazon S3 : Ouest des États Unis (N. Californie)

en: A container could not be found!
fr: Un container ne peut pas être trouvé !

en: Missing API Key!
fr: Clé de l‘API manquante !

en: Missing username!
fr: Nom d’utilisateur manquant !

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
fr: Impossible d’envoyer la sauvegarde vers RackSpace.

en: Backup File transferred to RSC://
fr: Fichier de sauvegarde transféré vers RackSpace://

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
fr: Envoi vers RackSpace commencé...

note: translators: %s: container name.
en: Connected to Rackspace cloud files container %s
fr: Connecté au contenant Rackspace "%s"

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde vers Rackspace Cloud...

note: translators: %s: error message. translators: %s: Error message.
en: Rackspace Cloud API: %s
fr: API Rackspase Cloud : %s

note: translators: %s: container name.
en: Rackspace Cloud container "%s" created.
fr: Le contenant sur Rackspace Cloud « %s » créé.

en: Rackspace Cloud Files Region
fr: Fichiers région Rackspace Cloud

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: No container found!
fr: Aucun container trouvé !

en: Missing access key!
fr: Clé d’accès manquante !

en: Missing account name!
fr: Nom du compte non fourni !

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
fr[0]: Un fichier supprimé sur Microsoft Azure.
fr[1]: %d fichiers supprimés sur Microsoft Azure.

en: Microsoft Azure API: %s
fr: API Microsoft Azure : %s

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
fr: Envoi vers MS Azure commencé&#160;&hellip;

en: Connected to MS Azure container "%s".
fr: Connecté au contenant Microsoft Azure « %s ».

en: MS Azure container "%s" does not exist!
fr: Le contenant Microsoft Azure « %s » n’existe pas !

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde vers Microsoft Azure (Blob)…

note: translators: %s is the error message.
en: MS Azure container create: %s
fr: Contenant MS Azure créé : %s

note: translators: %s is the container name.
en: MS Azure container "%s" created.
fr: Le contenant Microsoft Azure « %s » a été créé.

en: Create a new container
fr: Créer un nouveau contenu

en: Container selection
fr: Sélection du contenu

en: Access key
fr: Clé d’accès

en: Account name
fr: Nom du compte

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
fr[0]: Un fichier supprimé sur le serveur FTP
fr[1]: %d fichiers supprimés sur le serveur FTP

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
fr: Impossible de supprimer « %s » sur le serveur FTP !

en: Backup transferred to FTP server: %s
fr: Sauvegarde transférée sur le serveur FTP : %s

en: Cannot transfer backup to FTP server!
fr: Impossible de transférer la sauvegarde vers le serveur FTP !

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
fr: Début du transfert par FTP&hellip;

en: Cannot enter normal mode
fr: Impossible de passer en mode normal

en: Entering normal mode
fr: Passage en mode normal

en: Cannot enter passive mode
fr: Impossible de passer en mode passif

en: Entering passive mode
fr: Passage en mode passif

en: FTP current folder is: %s
fr: Le dossier FTP actuel est : %s

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
fr: Le dossier FTP « %s » ne peut pas être créé !

en: FTP Folder "%s" created!
fr: Dossier FTP « %s » créé !

en: Error getting SYSTYPE
fr: Erreur en essayant d’avoir SYSTYPE

en: FTP server reply: %s
fr: Réplique serveur FTP : %s

en: FTP server response: %s
fr: Réponse serveur FTP : %s

en: FTP client command: %s
fr: Commande client FTP : %s

en: Cannot connect to FTP server: %s
fr: Impossible de se connecter au serveur FTP : %s

en: Connected to FTP server: %s
fr: Connecté au serveur FTP : %s

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
fr: La fonction PHP pour se connecter au serveur avec SSL-FTP n’existe pas !

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
fr: Connexion au serveur impossible via SSL-FTP : %s

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
fr: Connecté au serveur via SSL-FTP explicite : %s

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde vers un serveur FTP…

en: seconds
fr: secondes

en: Folder to store files in
fr: Dossier de stockage des fichiers

en: Password
fr: Mot de passe

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
fr[0]: Un fichier de sauvegarde supprimé
fr[1]: %d fichiers de sauvegarde supprimés

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via email should work for you.
fr: Si vous trouvez ce message dans votre boite de réception, alors l’envoi des sauvegardes par e-mail devrait fonctionner pour vous.

en: BackWPup archive sending TEST Message
fr: BackWPup archive envoie un message de TEST

en: Email sent.
fr: E-mail envoyé.

en: Error while sending email!
fr: Erreur en envoyant l’e-mail !

note: translators: %s = backup archive.
en: Backup archive: %s
fr: Archive de sauvegarde : %s

note: translators: %1$s = date, %2$s = job name.
en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
fr: L’archive BackWPup de %1$s : %2$s

en: Sending email to %s&hellip;
fr: Envoi de l’e-mail à %s&hellip;

en: Backup archive too big to be sent by email!
fr: Fichier de sauvegarde trop volumineux pour être envoyé par e-mail !

en: %d. Try to send backup with email&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde par e-mail…

en: none
fr: aucune

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
fr[0]: Un fichier supprimé sur DropBox
fr[1]: %d fichiers supprimé sur Dropbox

en: Error transfering backup to %s.
fr: Erreur lors du transfert de la sauvegarde vers %s.

en: Uploaded file size and local file size don't match.
fr: Le fichier chargé et le fichier en local n’ont pas la même taille.

en: Backup transferred to %s
fr: Sauvegarde envoyée vers %s

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
fr: Transfert vers DropBox commencé&hellip;

en: Not Authenticated with Dropbox!
fr: Non authentifié avec DropBox !

en: %s available on your Dropbox
fr: %s de libre sur Dropbox

en: Authenticated with Dropbox of user: %s
fr: Authentifié chez DropBox avec l’utilisateur : %s

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
fr: %d. Tentative d’envoi de la sauvegarde vers Dropbox…

en: Specify a subfolder where your backup archives will be stored. If you use the App option from above, this folder will be created inside of Apps/BackWPup. Otherwise it will be created at the root of your Dropbox. Already exisiting folders with the same name will not be overriden.
fr: Définit un sous-dossier où vos sauvegardes seront déposées. Si vous utilisez l’option App ci-dessus, ce dossier sera créé dans le dossier Apps / BackWPup. Sinon il sera créé à la racine de votre compte Dropbox. Les dossiers existants avec le même nom seront remplacés.

en: Full Access to Dropbox
fr: Accès complet à Dropbox

en: Get Dropbox App auth code
fr: Récupérer le code d’authentification App de Dropbox

en: A dedicated folder named BackWPup will be created inside of the Apps folder in your Dropbox. BackWPup will get read and write access to that folder only. You can specify a subfolder as your backup destination for this job in the destination field below.
fr: Un dossier dédié nommé BackWPup sera créé dans le répertoire APPS de votre compte Dropbox. BackWPup aura des accès en lecture et en écriture sur ce répertoire uniquement. Vous pouvez définir un sous répertoire pour y déposer votre sauvegarde dans le champ destination ci-dessous.

en: App Access to Dropbox
fr: Accès App à DropBox

en: Delete Dropbox Authentication
fr: Suppression de l’authentification Dropbox

en: Authenticated!
fr: Authentifié !

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Not authenticated!
fr: Non authentifié !

en: Login
fr: Connexion

en: Dropbox API: %s
fr: API DropBox : %s

en: Aborted, because no progress for one hour!
fr: Abandonné, car aucun changement en 1 heure !

en: If %s will be added to your backup archive, the archive will be too large for operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
fr: Si %s est ajouté à votre sauvegarde, alors le fichier sera trop volumineux pour cette version de PHP. Vous devriez étudier la possibilité de découper votre sauvegarde en plusieurs tâches avec moins de fichiers dans chaque.

en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
note: translators. $1 is the status returned by a call to a ZipArchive method.
en: ZipArchive returns status: %s
fr: ZipArchive a renvoyé l’état : %s

[ctx: Folder path to add to archive]
note: translators: $1 is the folder name
en: Folder %s does not exist or is not readable
fr: Le dossier « %s » n’existe pas ou n’est pas accessible

en: Folder name cannot be empty
fr: Le nom du dossier ne peut être vide

note: translators: the $1 is the name of the archive. translators: $1 is the name of the archive.
en: Cannot add "%s" to zip archive!
fr: Impossible d’ajouter "%s" à l’archive zip !

en: This archive method can only add one file
fr: Cette méthode d’archivage ne peut ajouter qu’un fichier

[ctx: File to add to archive]
note: translators: The $1 is the name of the file to add to the archive.
en: File %s does not exist or is not readable
fr: Le fichier "%s" n’existe pas ou n’est pas accessible !

en: File name cannot be empty.
fr: Un nom de fichier ne peut pas être vide.

note: translators: The $1 is the tecnical error string from pclzip.
en: PclZip archive add error: %s
fr: Erreur d’ajout à l’archive PclZipp : %s

en: Cannot open archive file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier archive

[ctx: %s = file name]
note: translators: the $1 is the type of the archive file
en: Method to archive file %s not detected
fr: La méthode pour archiver le fichier %s n’a pas été trouvée

[ctx: ZipArchive open() result]
note: translators: $1 is a directory name
en: Cannot create zip archive: %d
fr: Création de l’archive zip impossible : %d

en: Functions for gz compression not available
fr: Les fonctions de compression gz ne sont pas disponibles

[ctx: %s = Folder name]
note: translators: $1 is the file path
en: Folder %s for archive not found
fr: Le dossier %s à archiver n’a pas été trouvé

en: The file name of an archive cannot be empty.
fr: Le nom d’un fichier archive ne peut pas être vide.

en: Abort!
fr: Abandonné !

en: Now Running
fr: En cours

en: running
fr: en cours

en: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
fr: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Obtenir BackWPup Pro maintenant.</a>

en: Cheating, huh?
fr: Vous trichez ?

en: About
fr: À propos

en: Settings
fr: Réglages

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Logs
fr: Journaux

en: Add new job
fr: Ajouter une tâche

en: Jobs
fr: Tâches

note: translators: %s = class name.
en: Missing class "%s".
fr: Il manque la classe « %s ».

note: translators: %s = function name.
en: Missing function "%s".
fr: Il manque la fonction « %s ».

note: translators: %1$s = current PHP version, %2$s = needed PHP version.
en: PHP Version %1$s is to low, you need Version %2$s or above.
fr: La version de PHP %1$s est trop ancienne, vous devez avoir la version %2$s ou supérieure.

en: Backup to SugarSync
fr: Vers SugarSync

en: Backup to Rackspace Cloud Files
fr: Vers RackSpace Cloud

en: RSC
fr: RackSpace

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
fr: Vers Microsoft Azure (Blob)

en: Backup to an S3 Service
fr: Vers un service S3

en: S3 Service
fr: Service S3

en: Backup to Dropbox
fr: Vers DropBox

en: Dropbox
fr: DropBox

en: Backup to FTP
fr: Vers FTP

en: Backup sent via email
fr: Envoyée par e-mail

en: Email
fr: E-mail

en: Backup to Folder
fr: Dans le dossier local

en: Folder
fr: Dossier

note: translators: %1$s is the minimum PHP version, %2$s is the minimum WordPress version.
en: BackWPup requires PHP version %1$s with spl extension or greater and WordPress %2$s or greater.
fr: BackWPup nécessite une version de PHP %1$s ou plus avec l’extension spl et une version de WordPress %2$s ou plus.
