The7 10.4.3.1 - en to uk translation catalogue (896 entries)

en: &larr; Older Comments
uk: &larr; Попередні Коментарі

note: translators: %s - required mark.
en: Required fields are marked %s
uk: Обов'язкові поля помічені із %s

note: translators: %1$s - profile url, %2$s - user display name, %3$s - logout url.
en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
uk: Вхід виконано як <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Вийти?</a>

en: Previous album:
uk: Попередній альбом:

en: Previous (arrow left)
uk: Попередній (стрілка вліво)

en: Recommendation: deactivate “Additional Custom Breakpoints” and “Improved CSS Loading” Elementor features due to unreliable functioning.
uk: Рекомендація: деактивуйте функції Elementor'а “Additional Custom Breakpoints” та “Improved CSS Loading” Elementor в зв'язку з їхньою нестабільною роботою.

en: Elementor settings
uk: Налаштування Elementor

en: My The7
uk: Мій The7

en: Pre-made Websites
uk: Готові Вебсайти

en: Plugins
uk: Плагіни

en: Service Information
uk: Сервісна Інфо

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Settings
uk: Налаштування

en: Optimize The7 for:
uk: Оптимізувати The7 для:

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: DB auto update
uk: Авто апдейт бази даних

en: Enable Mega Menu
uk: Увімкнути Мега Меню

en: Set display "swap" for google fonts
uk: Увімкнути display="swap" для шрифтів Google

en: Elementor buttons integration
uk: Інтеграція кнопок Elementor

en: Enable Elementor Theme Style (and disable Theme Options)
uk: Увімкнути Стилі Теми Elementor'а (та вимкнути Налаштування Теми)

en: Yes
uk: Так

en: Elementor, make spacing in last paragraph = 0
uk: Elementor, відступ від останнього абзацу = 0

en: Disable Gutenberg Block Editor CSS (experimental feature)
uk: Вимкнути CSS від редактора Gutenberg (експериментальна функція)

en: Allow to send critical alerts by email
uk: Дозволити надсилати критичні оповіщення імейлом

en: Legacy Features
uk: Застарілі функції

en: Deprecated Elementor Widgets
uk: Застарілі віджети Elementor

en: The7 Icons Manager for Elementor
uk: Менеджер іконок The7 для Елементора

en: Deprecated Page Templates, Meta Boxes, Widgets, Shortcodes, etc.
uk: Застарілі Шаблони Сторінок, Мета Бокси, Віджети, Шорткоди тощо.

en: Deprecated Mega-Menu Settings
uk: Застарілі налаштування Мега-Меню

en: The7 rows
uk: Рядки The7

en: Icons Bar
uk: Панель Іконок

en: Overlapping Headers
uk: Напівпрозорі Хедери

en: The7 Post Types and Elements
uk: Типи постів та Елементи The7

en: Portfolio
uk: Портфоліо

en: Portfolio slug
uk: Слаг Портфоліо

en: Breadcrumbs text
uk: Текст "Хлібних крихт"

en: Project media
uk: Медіафайли проєкту

en: (legacy feature)
uk:  (застаріла функція)

en: Team slug
uk: Слаг Команди

en: Photo Albums slug
uk: Слаг Фото Альбомів

en: Slideshows
uk: Слайдшоу

en: Save
uk: Зберегти

en: Theme is Registered
uk: Тему Зареєстровано

en: Your purchase code is:
uk: Ваш код покупки:

en: De-register Theme
uk: Дереєструвати Тему

en: Purchase Code:
uk: Код Покупки:

en: Purchase Code
uk: Код Покупки

note: translators: %s: license url.
en: Register Theme
uk: Зареєструвати Тему

en: In order to import this demo, you need to install/activate the following plugins:
uk: Щоб імпортувати цей демо сайт, вам необхідно встановити/активувати наступні плагіни:

en: Please <a href="%s">register</a> the theme to install this demo.
uk: Будь ласка, <a href="%s">зареєструйте</a> тему для подальшого імпорту демо.

en: Search by demo name or URL (link):
uk: Шукайте за назвою демо чи посиланням:

en: Search by demo name or URL (link)
uk: Шукайте за назвою демо чи посиланням

en: Server Environment
uk: Середовища Сервера

en: PHP Time Limit
uk: PHP Post Max Size:

en: (%s recommended)
uk: (%s рекомендовано)

en: Let’s get some work done!
uk: Нумо до роботи!

en: We have assembled useful links to get you started:
uk: Ми зібрали корисні посилання, щоб ви могли почати:

en: Getting Started
uk: З чого почати

en: Import a pre-made site
uk: Імпорт готових сайтів

en: Install or update plugins
uk: Встановлюй і оновлюй плагіни

en: Customize your site
uk: Налаштовуй тему

en: Guides & Support
uk: Посібники та підтримка

en: Quick start guide
uk: Як швидко почати

en: Advanced user guide
uk: Повний посібник користувача

en: Support portal
uk: Портал підтримки

en: System Status
uk: Статус Системи

en: Install Location:
uk: Місце встановлення:

en: File System Accessible:
uk: Доступність файлової системи:

en: Uploads Folder Writable:
uk: Доступність папки /uploads/ для запису:

en: <code class="status-good">Yes</code>
uk: <code class="status-good">Так</code>

note: translators: %1$s - url to wp codex article.
en: <code class="status-bad">No</code> Uploads folder must be writable to allow WordPress function properly.<br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">changing file permissions</a> or contact your hosting provider.</span>
uk: <code class="status-bad">Ні</code> Папка /uploads/ мусить мати дозвіл на запис для корекстного функціонування WordPress.<br><span class="the7-tip">Спробуйте <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">змінити дозволи файлів</a> або зверніться до вашого хостинг провайдера.</span>

en: ZipArchive Support:
uk: Підтримка ZipArchive:

en: <code class="status-okay">No</code> ZipArchive is required for Icons Manager to work properly.<br><span class="the7-tip">You may want to contact your hosting provider.</span>
uk: <code class="status-okay">Ні</code> ZipArchive є необхідним для коректного функціонування Менеджера Іконок.<br><span class="the7-tip">Вам необхідно звернутися до вашого хостинг провайдера.</span>

en: PHP Version:
uk: Версія PHP:

note: translators: %1$s - current php version.
en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current version is sufficient. However <strong>v.7.2.0</strong> or greater is recommended to improve the performance.
uk: <code class="status-okay">%1$s</code> Поточної версії достатньо. Однак рекомендуємо<strong>v.7.2.0</strong> чи вище для продуктивнішою роботи теми.

note: translators: %1$s - current php version.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current version is sufficient.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточної версії достатньо.

note: translators: %1$s - max input vars.
en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>1000</strong>. <strong>2000</strong> is recommended. <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
uk: <code class="status-bad">%1$s</code> Потрібно щонайменше <strong>1000</strong>. Рекомендовано <strong>2000</strong>. <strong>3000</strong> і більше може знадобитися в разі, якщо ви використовуєте багато плагінів або маєте меню з великою кількістю пунктів.

note: translators: %1$s - max input vars.
en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current limit is sufficient for most tasks. <strong>2000</strong> is recommended. <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
uk: <code class="status-okay">%1$s</code> Поточний ліміт достатній для більшості завдань. Однак, рекомендованою величиною є <strong>2000</strong>. <strong>3000</strong> і більше може знадобитися в разі, якщо ви використовуєте багато плагінів або маєте меню з великою кількістю пунктів.

note: translators: %1$s - max input vars.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current limit is sufficient. However, up to <strong>3000</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you have a large amount of menu items.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточного ліміту достатньо. Однак, ліміт в <strong>3000</strong> чи більше може знадобитися, якщо використовується багато плагінів, або якщо ви маєте значну кількість пунків меню.

note: translators: %1$s - max input vars.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current limit is sufficient.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточного ліміту достатньо.

note: translators: %1$s - wp codex article url.
en: <br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">increasing memory allocated to PHP</a> or contact your hosting provider.</span>
uk: <br><span class="the7-tip">Ознайомтеся зі<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">збільшенням пам'яті, виділеної для PHP</a> чи зв'яжіться з вашим хостинг провайдером.</span>

note: translators: %1$s - memory limit.
en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>64 MB</strong>. <strong>128 MB</strong> is recommended. <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
uk: <code class="status-bad">%1$s</code> Потрібно щонайменше <strong>64 MB</strong>.  Рекомендовано <strong>128 MB</strong>. <strong>256 MB</strong> і більше може знадобитися в разі, якщо ви використовуєте багато плагінів або хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - memory limit.
en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current memory limit is sufficient for most tasks. However, recommended value is <strong>128 MB</strong>. <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
uk: <code class="status-okay">%1$s</code> Поточний ліміт пам’яті достатній для більшості завдань. Однак, рекомендованою величиною є <strong>128 MB</strong>. <strong>256 MB</strong> і більше може знадобитися в разі, якщо ви використовуєте багато плагінів або хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - memory limit.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current memory limit is sufficient. However, <strong>256 MB</strong> or more may be required if lots of plugins are in use and/or you want to install the Main Demo.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточний ліміт пам’яті достатній для більшості завдань. Однак, <strong>256 MB</strong> і більше може знадобитися в разі, якщо ви використовуєте багато плагінів або хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - memory limit.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current memory limit is sufficient.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточний ліміт пам’яті достатній.

note: translators: %1$s - wp codex article url.
en: <br><span class="the7-tip">See <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">increasing max PHP execution time</a> or contact your hosting provider.</span>
uk: <br><span class="the7-tip">Ознайомтеся зі<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">збільшенням "max execution time" PHP</a> чи зв'яжіться з вашим хостинг провайдером.</span>

note: translators: %1$s - php time limit.
en: <code class="status-bad">%1$s</code> Minimum value is <strong>30</strong>. <strong>60</strong> is recommended. Up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
uk: <code class="status-bad">%1$s</code> Потрібно щонайменше <strong>30</strong>. Рекомендованою величиною є <strong>60</strong>. <strong>300</strong> секунд може знадобитися в разі, якщо хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - php time limit.
en: <code class="status-okay">%1$s</code> Current time limit is sufficient for most tasks. However, recommended value is <strong>60</strong>. Up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
uk: <code class="status-okay">%1$s</code> Поточний ліміт часу достатній для більшості завдань. Однак, рекомендованою величиною є <strong>60</strong>. <strong>300</strong> секунд може знадобитися в разі, якщо хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - php time limit.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current time limit is sufficient. However, up to <strong>300</strong> seconds may be required to install the main demo.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточний ліміт часу достатній. Однак, <strong>300</strong> секунд може знадобитися в разі, якщо хочете імпортувати сайт Main Demo.

note: translators: %1$s - php time limit.
en: <code class="status-good">%1$s</code> Current time limit is sufficient.
uk: <code class="status-good">%1$s</code> Поточний ліміт часу достатній.

en: <code class="status-good">unlimited</code> Current time limit is sufficient.
uk: <code class="status-good">unlimited</code> Поточний ліміт часу достатній.

en: Recommended Plugins
uk: Рекомендовані Плагіни

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
uk: Будь ласка, зкопіюйте цю інформацію та надайте її службі технічної підтримки:

en: Get system report
uk: Отримати звіт системи

en: WordPress Environment
uk: Середовище WordPress

en: WP Version:
uk: Версія WP:

en: Language:
uk: Мова:

en: MySQL Version:
uk: Версія MySQL:

en: Not Installed
uk: Не Встановлено

en: The7 Information
uk: Інформація The7

en: Current Theme Version:
uk: Поточна Версія Теми:

en: Current DB Version:
uk: Поточна Версія БД:

note: translators: 1: current db version, 2: max db version,
en: %1$s, can be upgraded to %2$s
uk: %1$s, може бути оновлено до %2$s

en: Installation Path:
uk: Шлях встановлення:

en: The7 Server Available:
uk: Сервер The7 Доступний:

en: Active Plugins
uk: Активні Плагіни

en: The7 remote content server is available
uk: Віддалений сервер контенту The7 доступний

en: Access to The7 remote server allow to auto update theme, bundled plugins and install demo content.
uk: Доступ до віддаленого серверу The7 дозволяє автоматично оновлювати тему, супутні плагіни та імпортувати демо контент.

en: The7 remote content server is not available
uk: Віддалений сервер контенту The7 не доступний

note: translators: $s - remote server url.
en: Service is temporary unavailable. Theme update, installation and update of bundled plugins and demo content are not available. Please check back later.
    If the issue persists, contact your hosting provider and make sure that %s is not blocked.
uk: Сервіс тимчасово недоступний. Оновлення теми, встановлення та оновлення пакетних плагінів та демо контент недоступні. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше. Якщо проблема не зникне, зверніться до вашого хостинг провайдеру та переконайтеся що %s не заблоковано.

en: Related Posts
uk: Супутні Поcти

en: There are no icons.
uk: Іконок немає.

note: translators: %s: the7 server http responce code
en: Download failed. The7 server http responce code is %s.
uk: Завантаження дало збій.  HTTP відповідь серверу The7 - %s.

note: translators: 1: manage tool url, 2: themeforest the7 page url
en: Access denied. Theme was remotely de-registered.
uk: Відмова у доступі. Тема була віддалено дереєстрована.

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
uk: #%d (без назви)

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
uk: Виправте помічені нижче помилки та спробуйте знов.

en: Remove
uk: Видалити

en: View File
uk: Переглянути файл

en: Normal
uk: Звичайний

en: Save Options
uk: Зберегти налаштування

en: (Edit)
uk: (Редагувати)

en: %s <span class="says">says:</span>
uk: %s <span class="says">говорить:</span>

note: translators: 1: comment date, 2: comment time
en: %1$s at %2$s
uk: %1$s в %2$s

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply to %s
uk: Відповісти %s

en: Log in to Reply
uk: Увійти щоб відповісти

note: translators: %s : icon name
en: %s page opens in new window
uk: %s сторінка відкривається у новому вікні

en: 1 Comment
uk: 1 Коментар

en: %s Comments
uk: %s Коментарів

en: % Comments
uk: % Коментарів

en: 1 image | %s images
uk[0]: 1 зображення
uk[1]: %s зображення
uk[2]: %s зображень

en: 1 video | %s video
uk[0]: 1 відео
uk[1]: %s відео
uk[2]: %s відео

note: translators: %s: Author's display name.
en: By %s
uk: Від %s

en: All
uk: Всі

en: %s video
uk: %s відео

en: 500px
uk: 500пкс

en: Blog
uk: Блог

en: Previous post:
uk: Попередній пост:

en: Previous
uk: Попередній

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: <strong>Important notice</strong>: You have an outdated version of <strong>The7 Elements</strong> plugin. For better compatibility with theme it is required to <a href="%s">update the plugin</a>.
uk: <strong>Зауважте</strong>: У вас встановлено застарілу версію плагіну <strong>The7 Elements</strong>. Для покращення сумісності з темою необхідно <a href="%s">оновити плагін</a>.

en: Use The7 style
uk: Використовувати стилі The7

en: Remove this item
uk: Видалити цей пункт

en: Headings
uk: Заголовки

en: Links color
uk: Колір посилань

en: Accent
uk: Акцент

en: Widget title
uk: Назва віджета

en: Widget content
uk: Контент віджета

en: header
uk: Хедер

en: The7 elements
uk: Елементи The7

en: Border Type
uk: Тип Рамки

en: Color
uk: Колір

en: Inline
uk: В лінію

en: Hover
uk: Хувер

en: Advanced Settings
uk: Розширені Налаштування

en: Custom JS
uk: Користувацький JS

en: Buttons
uk: Кнопки

en: General Buttons Settings
uk: Загальні Налаштування Кнопок

en: General Typography
uk: Основна Типографіка

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Border Color
uk: Колір рамки

en: Typography
uk: Типографіка

en: Text Padding
uk: Відступи від тексту

en: Min Width
uk: Мін ширина

en: Min Height
uk: Мін висота

en: Border Radius
uk: Зкруглення

en: Icon Size
uk: Розмір Іконки

en: Icon Spacing
uk: Відстань до Іконки

en: General Appearance
uk: Загальний Вигляд

en: Accent Color
uk: Колір акценту

en: Dividers Color
uk: Колір розділювачів

en: Content Boxes Background Color
uk: Колір фону боксів з контентом

en: Accessibility: Links Outline
uk: Спеціальні можливості: контур для посилань

en: Beautiful Loading
uk: Красиве Завантаження

en: Beautiful loading
uk: Красиве завантаження

en: Spinner color
uk: Колір спінеру

en: Loader style
uk: Стиль завантажувача

en: Spinner
uk: Спінер

en: Ring
uk: Кільце

en: Bars
uk: Решітка

en: Custom
uk: Інший

en: Paste HTML code of your custom pre-loader image in the field below.
uk: Додайте HTML код вашого індивідуального завантажувача у це поле.

en: Show
uk: Показати

en: Hide
uk: Приховати

en: Icon
uk: Іконка

en: Button Paddings
uk: Відступи Кнопки

en: Left
uk: Зліва

en: Center
uk: В центрі

en: Icon Color
uk: Колір Іконки

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Basic Font
uk: Базовий Шрифт

en: Secondary Text Color
uk: Колір вторинного тексту

en: Paragraph Spacing
uk: Відступ Абзацу

en: Links
uk: Посилання

en: Underlined Links
uk: Підкреслені Посилання

en: Default Headings Color
uk: Колір заголовків

en: General Header Typography
uk: Типографіка Заголовка

en: WordPress Widgets
uk: Віджети WordPress

en: Widget Title
uk: Назва віджета

en: Bottom Spacing
uk: Нижній Відступ

en: Widget Content
uk: Контент Віджета

en: The7 Slider starts with a template.
uk: The7 Слайдер починається з шаблону.

en: The7 Loop Slider starts with a template.
uk: Циклічний Слайдер The7 починається з шаблону.

en: Either choose an existing template or create a new one and use it as the main item for your loop.
uk: Виберіть існуючий шаблон або створіть новий, і використовуйте його як зразок для вашого циклу.

en: The7 Mega Menu
uk: The7 Мега Меню

en: The7 Mega Menus
uk: The7 Мега Меню

en: Force Full Width
uk: Зробити повноширинним

en: Content
uk: Контент

en: Top
uk: Згори

en: Bottom
uk: Внизу

en: The7 Slide
uk: Слайд The7

en: The7 Slides
uk: Слайди The7

en: Sticky Section & Overlap<i></i>
uk: Прикріплена секція і перекриття<i></i>

en: Overlap
uk: Перекриття

en: When enabled, the row will not take any vertical space on the page and will overlap the content that comes after it.
uk: При активованій опції, секція не займатиме жодного додаткового простору по вертикалі і перекриватиме контент, який слідує за нею.

en: Price
uk: Ціна

en: Quantity
uk: Кількість

en: Menus
uk: Меню

en: Primary menu
uk: Головне меню

en: Split Menu Left
uk: Ліве двобічне меню

en: Split Menu Right
uk: Праве двобічне меню

en: Mobile Menu
uk: Мобільне Меню

en: Slideshow
uk: Слайдшоу

en: Page Header Settings
uk: Налаштування хедеру сторінки

en: Header
uk: Хедер

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Header options
uk: Налаштування хедеру

en: Header style
uk: Стилі хедеру

en: Top bar color
uk: Колір горішньої панелі

en: Show header below slideshow
uk: Відобразити хедер під слайдшоу

en: Sidebar Settings
uk: Налаштування Сайдбару

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Sidebar
uk: Сайдбар

en: The7 color
uk: Колір The7

en: Source
uk: Джерело

en: The7 theme options
uk: Налаштування nеми The7

en: The7 Icons
uk: Іконки The7

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Never
uk: Ніколи

en: Always
uk: Завжди

en: On Hover
uk: При Наведенні

en: Show Arrows
uk: Показати Стрілки

en: Previous Arrow
uk: Стрілка "Попередній"

en: Bullets
uk: Маркери

en: Show Bullets
uk: Показати Маркери

en: Bullets Style
uk: Стиль Маркерів

en: Choose Bullets Style
uk: Оберіть Стиль Маркерів

en: Bullets Size
uk: Розмір Маркерів

en: Gap Between Bullets
uk: Відстань Між Маркерами

en: Active
uk: Активовано

en: Bullets Position
uk: Позиція Маркерів

en: Button
uk: Кнопка

en: Button Text
uk: Текст Кнопки

en: Query
uk: Запит

en: Note that the amount of posts per page is the product of "Products per row" and "Rows per page" settings from "Appearance"->"Customize"->"WooCommerce"->"Products Catalog".
uk: Зверніть увагу, що кількість постів на одну сторінку є результатом обчислення таких налаштувань, як "К-ть продуктів на рядок" і "К-ть рядків на сторінці" з "Вигляд" -> "Налаштування"-> "WooCommerce" -> "Каталог товарів".

en: Related Products
uk: Супутні продукти

en: Relate products by
uk: Співвідносити продукти за

en: Text  Color
uk: Колір тексту

en: Accordion & Toggle
uk: Акордеон і Тумблер

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Accordion Title
uk: Назва Акордеону

en: Accordion Content
uk: Контент Акордеону

en: Accordion Items
uk: Пункт Акордеону

en: Accordion #1
uk: Акордеон #1

en: Accordion #2
uk: Акордеон #2

en: Accordion Type
uk: Тип Акордеону

en: Breadcrumbs
uk: "Хлібні крихти"

en: Link Color
uk: Колір Посилань

en: Justified
uk: Рівномірно

en: Button ID
uk: ID Кнопкb

en: Layout
uk: Верстка

en: 2 menu level Paddings
uk: Відступи для меню 2го рівня

en: 3+ menu level Paddings
uk: Відступи для меню рівня 3+

en: Horizontal Menu
uk: Горизонтальне Меню

en: Menu
uk: Меню

en: There are no menus in your site.
uk: На вашому сайті нема меню.

en: Display mobile menu as
uk: Відображати мобільне меню як

en: Colors
uk: Кольори

en: Align with
uk: Вирівняти щодо

en: Mobile Icon
uk: Мобільна Іконка

en: Icon Box Grid
uk: Сітка з Бокс Іконками

en: This is the heading
uk: Це заголовок

en: Icon Box
uk: Бокс з Іконкою

en: Accessibility Description
uk: Опис для спеціальних можливостей

en: Login Link
uk: Посилання для входу

en: Logged out
uk: Вийти

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Logged in
uk: Вхід виконано

en: Log in
uk: Увійти

en: Vertical Menu
uk: Вертикальне Меню

en: Display the submenu
uk: Відобразити сабменю

en: Sub Menu
uk: Сабменю

en: Photo Scroller
uk: Фото Скролер

en: Min width (%):
uk: Мін ширина (%):

en: Autoplay
uk: Автовідтворення

en: Autoplay Speed
uk: Швидкість Автовідтворення

en: Thumbnail height
uk: Висота мініатюр

en: Posts Carousel
uk: Карусель Постів

en: Related
uk: Супутні

en: Links Lead To
uk: Посилання ведуть до

en: Classic
uk: Класичний

en: Overlapping content area
uk: Перекриття контентної області

en: Scrolling
uk: Прокручування

en: Transition Speed (ms)
uk: Швидкість Переходу (мс)

en: Autoplay Slides
uk: Автовідтворення Слайдів

en: Autoplay Speed (ms)
uk: Швидкість відтворення (мс)

en: Loop Template
uk: Циклічний шаблон

en: Products
uk: Продукти

en: Choose Loop Template
uk: Оберіть Циклічний Шаблон

en: "All" Filter
uk: "Всі" Фільтер

en: "All" Filter Label
uk: Підпис Фільтру "Всі"

en: Posts Masonry & Grid
uk: "Masonry & Grid" Пости

en: Responsiveness Mode
uk: Респонсивний Режим

en: Search By
uk: Шукати За

en: Icon color
uk: Колір Іконки

en: Seach By
uk: Шукати За

en: Simple Posts Carousel
uk: Проста Карусель Постів

en: Simple Posts
uk: Прості Пости

en: Slug
uk: Слаг

en: Products Count
uk: Кількість продуктів

en: No Products
uk: Немає Продуктів

en: %s Products
uk: %s Продуктів

en: Simple Products Carousel
uk: Проста Карусель Продуктів

en: Simple Products
uk: Прості Продукти

en: Loop Slider
uk: Циклічний Слайдер

en: Slides
uk: Слайди

en: Add/Edit individual slides <a href="%s" target="_blank">here</a>
uk: Додати/Змінити слайди <a href="%s" target="_blank">тут</a>

en: Leave both fields empty for automatic height
uk: Для автоматичного обчислення висоти, залиште обидва поля порожніми

en: Infinite Loop
uk: Безкінечний Цикл

en: Transition
uk: Перехід

en: Transition Speed
uk: Швидкість Переходу

en: Pause on Hover
uk: Спиняти при Наведенні

en: Accordion Breakpoint
uk: Точка Перемикання Акордеону

en: Testimonials Carousel
uk: Карусель Відгуків

en: Button text
uk: Текст Кнопки

en: Inline, above content
uk: В лінію, над контентом

en: Inline, below content
uk: В лінію, під контентом

en: Multipurpose Carousel
uk: Багатофункціональна карусель

en: Above content
uk: Над контентом

en: Checkout Button
uk: Кнопки "Оформити"

en: Button Name
uk: Назва Кнопки

en: Checkout Text
uk: Текст "Оформлення"

en: Price Color
uk: Колір Ціни

en: +/- Settings
uk: Налаштування +/-

en: +/- Color
uk: Колір +/-

en: +/- Background
uk: Фон +/-

en: +/- Border Color
uk: Колір рамки +/-

en: "Clear All" indicator
uk: Індикатор "Очистити Все"

en: Remove filter
uk: Видалити фільтр

en: +%s more
uk: +%s ще

en: Price:
uk: Ціна:

en: Login/Register Form
uk: Форма для входу/реєстрації

en: Redirect To My Account
uk: Перенаправити до мого облікового запису

en: Logged In Message
uk: Повідомлення при вході

en: Login
uk: Увійти

en: Remember me
uk: Запам'ятати мене

en: Lost your password?
uk: Втратили пароль?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
uk: Втратили пароль? Будь ласка, введіть ім"я користувача чи електронну скриньку. Ви отримаєте посилання, щоб створ

en: Add to cart
uk: До кошику

en: "Add To Cart" Icon
uk: Іконка "До кошику"

en: Cart Icon
uk: Іконка "До кошику"

en: Show arrows
uk: Показати стрілки

en: Responsive behaviour
uk: Респонсивна поведінка

en: Responsiveness mode
uk: Респонсивний режим

en: Previous Arrow Icon
uk: Іконка стрілки "Попередній"

en: Perfect
uk: Відмінно

en: Required Mark
uk: Позначка Обов'язкового

en: disabled
uk: вимкнено

en: Accordion tabs
uk: Вкладки акордеона

en: "Added To Cart" Icon
uk: Іконка "Додано в кошик"

note: translators: %s: number of products in a category.
en: %s Product | %s Products
uk[0]: %s Продукт
uk[1]: %s Продукти
uk[2]: %s Продуктів

en: This post is a part of The7 demo content and will be deleted with the "Remove content" action. You can keep this post by clicking the button below.
uk: Цей пост є частиною демо контенту The7 і буде видалений разом із дією "Видалити контент". Ви можете зберегти цей пост натиснувши кнопку нижче.

en: Please don't hesitate to contact our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">support</a>.
uk: Не зволікайте та зверніться до <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">служби підтримки</a>.

en: Previously used menu
uk: Попереднє меню

en: Delete
uk: Видалити

en: Installed But Not Activated
uk: Втсановлено, Але Не Активовано

en: Required Update not Available
uk: Обов'язковий апдейт не доступний

en: Requires Update
uk: Потребує Оновлення

en: Up to date
uk: Актуальний

en: WordPress Repository
uk: Репозиторій WordPress

en: The7 Repository
uk: Репозиторій The7

en: Please <a href="%s">register</a> the theme
uk: Будь ласка <a href="%s">зареєструйте</a> тему

en: Pre-Packaged
uk: Попередньо приготоване

en: No plugins are available to be updated at this time.
uk: На цей раз жодний з плагінів не потребує апдейта.

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
uk[0]: Розпочати оновлення плагіну
uk[1]: Розпочати оновлення плагінів
uk[2]: Розпочати оновлення плагінів

en: Plugin activated successfully.
uk: Плагін успішно активовано.

note: translators: 1: plugin name.
en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
uk: Плагін не активовано. Для теми необхідна новіша версія %s. Будь ласка, оновіть плагін.

en: Dismiss this notice
uk: Відхилити це повідомлення

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
uk: Один або більше рекомендованих плагінів потребують інсталяції, оновлення або активації.

en: Please contact the administrator of this site for help.
uk: Будь ласка, зверніться до адміністратора сайта по допомогу.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
uk: Будь ласка, зверніться до автора плагіну і попросіть їх зкомпонувати плагін відповідно до вимог WordPress.

en: Required
uk: Обов'язково

en: External Source
uk: Зовнішнє Джерело

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Інсталювати <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Інсталювати <span class="count">(%s)</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Доступні Оновлення <span class="count">(%s)</span>

en: Installed version:
uk: Встановлена версія:

en: Available version:
uk: Доступна версія:

en: Plugin
uk: Плагін

en: Version
uk: Версія

en: Status
uk: Статус

en: Plugin activation failed.
uk: Помилка активації плагіна.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
uk: %1$s встановлено та успішно активовано.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
uk: %1$s успішно встановлено.

en: The7 Plugins
uk: Плагіни The7

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
uk[0]: Наступний плагін потребує оновлення для забезпечення макисмальної сумісності з цією темою: %1$s.
uk[1]: Наступні плагіни потребують оновлення для забезпечення макисмальної сумісності з цією темою: %1$s.

en: Purchase code is not valid.
uk: Код покупки невірний.

en: Purchase code successfully de-registered.
uk: Код покупки успішно дереєстровано.

en: The7 database update
uk: Оновлення базт даних The7.

en: We need to update your site database to match the latest theme version.
uk: Нам необхідно оновити базу даних вашого сайту для сумісності з останньою версією теми.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
uk: Переконливо радимо зробити резервну копію бази даних перш, ніж продовжити далі. Ви впевнені, що хочете виконати оновлення зараз?

en: The7 database update complete. Thank you for updating to the latest version!
uk: Базу даних The7 актуалізовано. Дякуємо за оновлення до останньої версії!

en: Your database is being updated in the background.
uk: Ваша база даних оновлюється у фоновому режимі.

en: by Dream-Theme
uk: від Dream-Theme

en: Phone
uk: Телефон

en: Transition speed
uk: Швидкість переходу

en: (milliseconds)
uk: (мілісекунди)

en: Autoplay slides‏
uk: Автовідтворення слайдів

en: Autoplay speed
uk: Швидкість автовідтворення

en: Leave empty to use secondary text color.
uk: Залиште порожнім для використання кольору вторинного тексту.

en: "Read More" Button
uk: Кнопка "Читати більше"

en: "Read more" button
uk: Кнопка "Читати більше"

en: Line color
uk: Колір Посилань

en: Leave empty to use accent color.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати колір акценту.

en: Icon size
uk: Розмір Іконки

en: Border radius
uk: Зкруглення

en: Arrows behaviour
uk: Поведінка стрілок

en: Show bullets
uk: Показати маркери

en: Bullets Style, Size & Color
uk: Стиль, Розмір та Колір Маркерів

en: Choose bullets style
uk: Оберіть стиль маркерів

en: Bullets size
uk: Розмір маркерів

en: Gap between bullets
uk: Відстань між маркерами

en: Bullets color
uk: Колір маркерів

en: Dividers color
uk: Колір розділювачів

en: Responsiveness
uk: Респонсивність

en: Accent color
uk: Колір акценту

en: Button (old)
uk: Кнопка (стара)

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Contact Form
uk: Контактна Форма

en: Required fields
uk: Обов'язкове полк

en: Button width
uk: Ширина Кнопки

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: <ul><li>Your list</li><li>goes</li><li>here!</li></ul>
uk: <ul><li>Ваш перелік</li><li>знаходитиметься</li><li>тут!</li></ul>

en: Bullet position
uk: Позиція маркерів

en: Show:
uk: Показати:

en: Autoplay slides
uk: Автовідтворення слайдів

en: Text Colors
uk: Колір тексту

en: Title + button
uk: Назва + кнопка

en: Icon + title + button
uk: Іконка + назва + кнопка

en: Icon + button
uk: Іконка + кнопка

en: Full-width content
uk: Повноширинний контент

en: Full-width background
uk: Повноширинний фон

en: Previous tab
uk: Попередня вкладка

en: Remove Image
uk: Видалити Зображення

en: Have fun!
uk: Розважайтеся!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
uk: Не забувайте оновити паролі та ролі імпортованих користувачів.

en: Download and import file attachments
uk: Завантажити та імпортувати вкладені файли

en: assign posts to an existing user:
uk: доручити публікації наявному користувачеві:

en: or assign posts to an existing user:
uk: або доручити публікації наявному користувачеві:

en: - Select -
uk: - Оберіть -

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
uk: %s &#8220;%s&#8221; вже існує.

en: Remote server did not respond
uk: Віддалений сервер не відповідає

en: Remote file is incorrect size
uk: Дистанційний файл має неправильний розмір

en: Remote file is too large, limit is %s
uk: Дистанційний файл завеликий, ліміт дорівнює %s

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
uk: Доступна нова версія цього імпортера. Будь ласка, оновіться до версії %s , щоб бути впевненими в сумісноті з новими експортними файлами.

en: Percent
uk: Відсоток

en: Create an account?
uk: Створити обліковий запис?

en: You must be logged in to checkout.
uk: Вам необхідно увійти, щоб закінчити оформлення.

en: Checkout Details
uk: Деталі Оформлення

en: Pay
uk: Сплатити

en: Payment method:
uk: Платіжний метод:

en: by %s
uk: від %s

note: translators: %s: Quantity.
en: %s quantity
uk: %s кількість

en: Phone:
uk: Телефон:

en: Related products
uk: Супутні продукти

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
uk: &mdash; Без Змін &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
uk: Зліва

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: backend bulk edit]
en: Demo content
uk: Демо контент

[ctx: backend bulk edit]
en: Remove with demo
uk: Видалити разом із демо

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Yes
uk: Так

[ctx: admin]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: admin]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 755.
uk: Не вдалося створити користувацький CSS файл. Для збільшення продуктивності вашого сайту, перевірте, будь ласка, чи створено папку ".../wp-content/uploads/", і чи її CHMOD встановлено на 755.

[ctx: admin]
note: translators: %s: admin page url
en: Hey, we've noticed that you have "allow to send critical alerts by email" options disabled.<br>
    		It is strongly recommended to keep this option enabled (in case of a critical bug, security issue, etc.). <a href="%s">Click here to enable it.</a><br>
    		Note that we do not collect your email or other personal data and never spam.<br>
    		You can always change this setting under The7 > My The7, in the "Settings" box.
uk: Агов! Ми помітили, що налаштування "Дозволити надсилати критичні оповіщення імейлом" вимкнене.<br>
    Рекомендуємо тримати цю опцію увімкненою (на випадок виявлення критичних багів, проблем із безпекою тощо). <a href="%s">Тисніть тут, щоб увімкнути.</a><br>Зауважте, що ми не збираємо адреси ваших електронних скриньок чи будь-яку іншу персональну інформацію і не надсилаємо спам.<br>Цю опцію завжди можна змінити у The7 > Мій The7 > Налаштування.

[ctx: admin]
en: The7 Menu Icon & Mega Menu
uk: Іконки Меню та Мега Меню The7

[ctx: admin]
en: The7 Mega Menu
uk: The7 Мега Меню

[ctx: admin]
en: Current user have no permission to edit widget areas.
uk: Поточний користувач не має дозволу редагувати області віджетів.

[ctx: admin]
en: Manage widget areas
uk: Керувати областями віджетів

[ctx: admin]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: admin]
en: No Icon
uk: Без Іконки

[ctx: admin]
en: Icon
uk: Іконка

[ctx: admin]
en: Enable Mega Menu
uk: Увімкнути Мега Меню

[ctx: admin]
en: Remove link
uk: Видалити посилання

[ctx: admin]
en: Welcome to The7!
uk: Вітаємо із The7!

[ctx: admin]
en: Your copy of theme is registered and ready to rock!
uk: Ваша копія теми зареєстрована і готова вражати!

[ctx: admin]
en: We are excited and honored to see a new member of the ever-growing The7 family.
uk: Ми дуже радіємо та горді бачити нового члена сім’ї The7, що постійно зростає.

[ctx: admin]
en: The7 will automatically install Elementor, set it up, and import basic templates for header, footer, page, etc.
uk: The7 автоматично встановить Elementor, налаштує його та імпортує базові шаблони для хедера, футера, сторінок тощо.

[ctx: admin]
en: This option will skip the import of pre-made content, plugins, and settings. Choose if you are already familiar with The7.
uk: Ця опція омине імпорт демо-контенту, плагінів та налаштувань. Обирайте її, якщо ви вже знайомі із The7.

[ctx: admin]
en: We are super excited and honored to see a new member of ever growing The7 family.
uk: Ми дуже радіємо та горді бачити нового члена сім’ї The7, що постійно зростає.

[ctx: admin]
en: Thank you for choosing The7!
uk: Дякуємо за те, що обрали The7!

[ctx: admin]
en: Full site
uk: Сайти цілком

[ctx: admin]
en: Single page
uk: Окремі сторінки

[ctx: admin]
en: <p><strong>Important!</strong> This demo is huge. Many servers will struggle importing it.<br><strong>Please make a full site backup</strong> before proceeding with the import. In case of emergency, you may have to restore your database (or the whole website) from it.</p>
uk: <p><strong>Увага!</strong> Цей демо сайт величезний. Багатьом серверам буде важко імпортувати його.<br><strong>Зробіть повну резервну копію сайту</strong>, перш ніж продовжити імпорт. У разі надзвичайних ситуацій вам, можливо, доведеться відновити свою базу даних (або весь веб-сайт) з цієї копії.

[ctx: admin]
en: Want to import a particular page(s)?
uk: Бажаєтє імпортувати сторінку?

[ctx: admin]
en: Select page(s) to import
uk: Посилання на сторінку, яку необхідно імпортувати

[ctx: admin]
en: Import Theme Options
uk: Імпортувати налаштування теми

[ctx: admin]
en: (Attention! That this will overwrite your current Theme Options and widget areas. You may want to %1$sexport%2$s them before proceeding.)
uk: (Увага! Це перепише ваші поточні налаштування теми та області віджетів. Ви можете  %1$sекспортувати%2$s їх, перш ніж продовжити.)

[ctx: admin]
en: Install and activate required plugins
uk: Встановити та активувати необхідні плагіни

[ctx: admin]
en: Import the entire content
uk: Імпортувати весь контент

[ctx: admin]
en: (Note that this will automatically switch your active Menu and Homepage.)
uk: Зауважте, що це автоматично змінить ваше активне меню та домашню сторінку.

[ctx: admin]
en: Download and import file attachments
uk: Завантажити та імпортувати вкладені файли

[ctx: admin]
en: Import slider(s)
uk: Імпортувати слайдер(и)

[ctx: admin]
en: Assign posts to an existing user:
uk: Доручити публікації наявному користувачеві:

[ctx: admin]
note: translators: %1$s: Elementor plugin link, %2$s: PRO Elements plugin link.
en: <strong>Important!</strong> This demo requires %1$s or its free alternative, %2$s plugin. We cannot install them automatically. Please install one of these plugins to proceed with the demo installation.
uk: <strong>Увага!</strong> Цей демо сайт вимагає плагіну %1$s або його безкоштовної альтернативи%2$s. Ми не можемо інсталювати їх автоматично. Будь ласка, встановіть один з цих плагінів для подальшого імпорту демо контенту.

[ctx: admin]
en: Import content
uk: Імпортувати контент

[ctx: admin]
en: Remove content
uk: Видалити контент

[ctx: admin]
en: Quick search:
uk: Швидкий пошук:

[ctx: admin]
en: Page url to import
uk: Посилання на сторінку, яку необхідно імпортувати

[ctx: admin]
en: %s URL (link)
uk: %s URL (посилання)

[ctx: admin]
en: Import
uk: Імпортувати

[ctx: admin]
en: Icons Manager
uk: Менеджер Іконок

[ctx: admin]
en: Font icon added successfully! Reloading ...
uk: Шрифт з іконками успішно додано! Перезавантаження ...

[ctx: admin]
en: Icon Fonts Manager
uk: Менеджер Шрифтів з Іконками

[ctx: admin]
en: Upload New Icons
uk: Завантажити Нові Іконки

[ctx: admin]
en: Delete Icon Set
uk: Видалити Набір Іконок

[ctx: admin]
en: The7 detected incompatible WordPress version!
uk: The7 виявила несумісну версію WordPress!

[ctx: admin]
note: translators: %s: Minimum WP version.
en: Minimum compatible version of WordPress is %s. Please, update your WordPress installation to be able to use The7 theme.
uk: Мінімальна підтримувана версія WP - %s. Будь ласка, оновіть WordPress для можливості працювати із The7.

[ctx: admin]
en: Enabled
uk: Увімкнено

[ctx: admin]
en: WP Submenu
uk: WP Сабменю

[ctx: admin]
en: Primary Menu location
uk: Головне меню

[ctx: admin]
en: Split Menu Left location
uk: Ліве двобічне меню

[ctx: admin]
en: Split Menu Right location
uk: Праве двобічне меню

[ctx: admin]
note: translators: %s: url to the7 pre-dame websites page
en: Nothing to import. <a href="%s">Import a demo from here.</a>
uk: Імпортувати нічого. <a href="%s">Імпортуйте контент звідси.</a>

[ctx: admin]
note: translators: %s: demo name
en: Importing %s demo...
uk: Імпортується демо %s ...

[ctx: admin]
en: Importing post ...
uk: Пост імпортується ...

[ctx: admin]
note: translators: %s: demo name
en: Removing %s content ...
uk: Видалити %s контент ...

[ctx: admin]
note: translators: %s: resource url.
en: Importing %s ...
uk: Імпортується %s ...

[ctx: admin]
en: Importing The7 dashboard settings.
uk: Імпортування налаштувань Майстерні The7.

[ctx: admin]
en: Importing The7 Post Type Builder data.
uk: Імпортування даних з Конструктора Типів Постів The7.

[ctx: admin]
en: Activating plugin(s)
uk: Активація Плагінів

[ctx: admin]
en: Removing content...
uk: Контент видаляється...

[ctx: admin]
note: translators: %s: post type name.
en: %%url%% is not a %s or does not exist.
uk: %%url%% не є %s або не існує.

[ctx: admin]
en: Cannot import because no url provided.
uk: Неможливо імпортувати, оскільки не надано посилання.

[ctx: admin]
en: Import Post
uk: Імпортувати Пост

[ctx: admin]
en: Import Page
uk: Імпортувати Сторінку

[ctx: admin]
en: -- No presets --
uk: -- Немає заготовок --

[ctx: admin]
note: translators: 1: WP version, 2: PHP version
en: Error: Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for The7. The latest theme version requires WP %1$s and PHP %2$s.
uk: Помилка: Поточні версії WordPress та PHP не відповідають мінімальним вимогам The7. Остання версія теми потребує версій WP %1$s і PHP %2$s.

[ctx: admin]
note: translators: %s: WP version
en: Error: The minimum supported WP version for The7 is %s. Please upgrade.
uk: Помика: Найстаріша підтримувана версія WP для The7 - %s. Будь ласка, оновіть її.

[ctx: admin]
note: translators: %s: PHP version
en: Error: The minimum supported PHP version for The7 is %s. Please upgrade.
uk: Помика: Найстаріша підтримувана версія PHP для The7 - %s. Будь ласка, оновіть її.

[ctx: backend]
en: Sidebar
uk: Сайдбар

[ctx: backend]
en: Slug
uk: Слаг

[ctx: backend]
en: All
uk: Всі

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
uk:  &mdash; всі Блог пости (з усіх категорій) будуть відображені на цій сторінці.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
uk:  &mdash; виберіть категорії Блогу, які будуть відображені на цій сторінці

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
uk:  &mdash; виберіть категорії Блогу, які не будуть відображені на цій сторінці

[ctx: backend]
en: center
uk: в центрі

[ctx: backend]
en: left
uk: зліва

[ctx: backend]
en: top
uk: згори

[ctx: backend]
en: bottom
uk: внизу

[ctx: backend]
en: Primary menu:
uk: Головне меню:

[ctx: backend]
en: Split Menu Left:
uk: Ліве двобічне меню:

[ctx: backend]
en: Split Menu Right:
uk: Праве двобічне меню:

[ctx: backend]
en: Mobile Menu:
uk: Мобільне Меню:

[ctx: backend]
note: translators: $s - theme folder name.
en: Using The7 from non-standard install location or having a different directory name could lead to issues in receiving and installing updates. Please make sure that theme folder name is %s, without spaces.
uk: Використання The7 із нестандартної локації або папки зі зміненою назвою може потягнути за собою проблеми з одержанням та встановленням оновлень. Будь ласка, переконайтеся, що ім"я папки з темою - %s, і не містить пробілів.

[ctx: backend]
en: Skins
uk: Скіни

[ctx: backend]
en: Branding
uk: Брендінг

[ctx: backend]
en: General Appearance
uk: Загальний Вигляд

[ctx: backend]
en: Typography
uk: Типографіка

[ctx: backend]
en: Top Bar & Header
uk: Горішня Панель і Хедер

[ctx: backend]
en: Page Titles
uk: Заголовки сторінок

[ctx: backend]
en: Footer & Bottom Bar
uk: Футер і Нижня Панель

[ctx: backend]
en: Buttons
uk: Кнопки

[ctx: backend]
en: Contact Forms
uk: Контактні Форми

[ctx: backend]
en: Blog
uk: Блог

[ctx: backend]
en: Archives and 404
uk: Архіви та 404

[ctx: backend]
en: Images Styling & Hovers
uk: Зображення та Хувери

[ctx: backend]
en: Share Buttons
uk: Кнопки "Поширити"

[ctx: backend]
en: Widget Areas
uk: Області Віджетів

[ctx: backend]
en: Export/Import Options
uk: Експорт/Імпорт

[ctx: backend]
en: Register Theme
uk: Зареєструвати Тему

[ctx: backend]
en: Advanced
uk: Розширене

[ctx: backend]
en: 1 picture
uk: 1 малюнок

[ctx: backend]
en: % pictures
uk: % малюнків

[ctx: backend]
en: Theme Options
uk: Налаштування Теми

[ctx: backend]
en: Options saved.
uk: Налаштування збережені.

[ctx: backend]
en: Primary Menu
uk: Головне меню

[ctx: backend]
en: Split Menu Left
uk: Ліве двобічне меню

[ctx: backend]
en: Split Menu Right
uk: Праве двобічне меню

[ctx: backend]
en: Mobile Menu
uk: Мобільне Меню

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 1
uk: Мікровіджет хедеру 1

[ctx: backend]
en: Header Microwidget 2
uk: Мікровіджет хедеру 2

[ctx: backend]
en: Bottom Menu
uk: Нижнє меню

[ctx: widget]
en: Title
uk: Назва

[ctx: widget]
en: Content
uk: Контент

[ctx: widget]
en: Percent
uk: Відсоток

[ctx: widget]
en: Show
uk: Показати

[ctx: widget]
en: Accordion
uk: Акордеон

[ctx: widget]
en: Title:
uk: Назва:

[ctx: widget]
en: All
uk: Всі

[ctx: widget]
en: Contact form
uk: Контактна Форма

[ctx: widget]
en: required
uk: обов'язкове

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
uk: Виберіть меню:

[ctx: widget]
en: Progress bars
uk: Індикатор виконання

[ctx: theme-options]
en: Left
uk: Зліва

[ctx: theme-options]
en: Border radius
uk: Зкруглення

[ctx: theme-options]
en: Header below slideshow
uk: Хедер під слайдшоу

[ctx: theme-options]
en: Enabled
uk: Увімкнено

[ctx: theme-options]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: theme-options]
en: Advanced Settings
uk: Розширені Налаштування

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness
uk: Респонсивність

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
uk: Респонсивна верстка

[ctx: theme-options]
en: Performance
uk: Продуктивність

[ctx: theme-options]
en: Yes
uk: Так

[ctx: theme-options]
en: - 50ms can significantly improve google page speed score
    - 1000ms and beyond is aggressive setting for particularly heavy sites
    - for best visual results use in combination with <a href="%1$s">beautiful loading</a>
uk: - 50мс можуть суттєво покращити результат у google page speed
    - 1000мс та більше є агресивною мірою для масивних сайтів
    - для найкращого результату увімкніть <a href="%1$s">красиве завантаження</a>

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
uk: Користувацький CSS

[ctx: theme-options]
en: Blog
uk: Блог

[ctx: theme-options]
en: Previous & next buttons
uk: Кнопки "попередній" та "наступний"

[ctx: theme-options]
en: Related posts
uk: Супутні пости

[ctx: theme-options]
en: Branding
uk: Брендінг

[ctx: theme-options]
en: Transparent header
uk: Прозорий хедер

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
uk: Мобільний хедер

[ctx: theme-options]
en: Transparent mobile header
uk: Прозорий мобільний хедер

[ctx: theme-options]
en: Transparent header logo
uk: Логотип для прозорого хедеру

[ctx: theme-options]
en: Floating mobile header
uk: Плаваючий мобільний хедер

[ctx: theme-options]
en: Mobile header logo
uk: Логотип для мобільного хедеру

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
uk: Нижня панель

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
uk: 60x60 пкс (старий iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
uk: 76x76 пкс (старий iPad)

[ctx: theme-options]
en: 120x120 px (retina iPhone)
uk: 120x120 пкс (ретіна iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
uk: 152x152 пкс (ретіна iPad)

[ctx: theme-options]
en: Buttons
uk: Кнопки

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
uk: Колір кнопок

[ctx: theme-options]
en: Accent
uk: Акцент

[ctx: theme-options]
en: Border color
uk: Колір рамки

[ctx: theme-options]
en: Text color
uk: Колір тексту

[ctx: theme-options]
en: Buttons shadow
uk: Тінь кнопок

[ctx: theme-options]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: theme-options]
en: Hover
uk: Хувер

[ctx: theme-options]
en: Extra small buttons
uk: Екстра малі кнопки

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
uk: Малі кнопки

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
uk: Середні кнопки

[ctx: theme-options]
en: Large buttons
uk: Великі кнопки

[ctx: theme-options]
en: Extra large buttons
uk: Екстра великі кнопки

[ctx: theme-options]
en: Min width
uk: Мін ширина

[ctx: theme-options]
en: Min height
uk: Мін висота

[ctx: theme-options]
en: Icon size
uk: Розмір Іконки

[ctx: theme-options]
en: Contact Form Appearance
uk: Вигляд Контактної Форми

[ctx: theme-options]
en: Contact form appearance
uk: Вигляд контактної форми

[ctx: theme-options]
en: Contact form messages
uk: Повідомлення Контактної Форми

[ctx: theme-options]
en: Inline
uk: В лінію

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color. Also affects WooCommerce messages.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати колір акценту. Також впливає на повідомлення від WooCommerce.

[ctx: theme-options]
en: Contact form sends emails to
uk: Контактна Форма надсилає повідомлення до

[ctx: theme-options]
en: Enter valid API keys below to enable Google ReCaptcha v2 (checkbox) on all The7 contact forms (widgets and shortcodes). %s.
uk: Введіть нижче валідні ключі API, щоб увімкнути Google ReCaptcha v2 (чекбокс) для всіх контактних форм The7 (віджети та шорткоди). %s.

[ctx: theme-options]
en: Secondary text color
uk: Колір вторинного тексту

[ctx: theme-options]
en: Links color
uk: Колір посилань

[ctx: theme-options]
en: Basic font
uk: Базовий шрифт

[ctx: theme-options]
en: Headings
uk: Заголовки

[ctx: theme-options]
en: Widget title
uk: Назва віджета

[ctx: theme-options]
en: Widget content
uk: Контент віджета

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
uk: Повноширинна лінія

[ctx: theme-options]
en: Color
uk: Колір

[ctx: theme-options]
en: Accent color
uk: Колір акценту

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use default accent color.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати колір акценту.

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
uk: Верстка футера

[ctx: theme-options]
en: Top
uk: Згори

[ctx: theme-options]
en: Bottom
uk: Внизу

[ctx: theme-options]
en: Mobile breakpoint
uk: Точка перемикання на мобільний

[ctx: theme-options]
en: Mobile paddings
uk: Внутрішні відступи на мобільному

[ctx: theme-options]
en: Layout
uk: Верстка

[ctx: theme-options]
en: Full width
uk: Повноширинний

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
uk: Фон і підкреслення Нижньої Панелі

[ctx: theme-options]
en: Side
uk: Боковий

[ctx: theme-options]
en: Split
uk: Двобічний

[ctx: theme-options]
en: Height
uk: Висота

[ctx: theme-options]
en: General Appearance
uk: Загальний Вигляд

[ctx: theme-options]
en: Dividers color
uk: Колір розділювачів

[ctx: theme-options]
en: Color accent
uk: Колір акценту

[ctx: theme-options]
en: Beautiful loading
uk: Красиве завантаження

[ctx: theme-options]
en: Spinner color
uk: Колір спінеру

[ctx: theme-options]
en: Loader style
uk: Стиль завантажувача

[ctx: theme-options]
en: Spinner
uk: Спінер

[ctx: theme-options]
en: Ring
uk: Кільце

[ctx: theme-options]
en: Bars
uk: Решітка

[ctx: theme-options]
en: Custom
uk: Інший

[ctx: theme-options]
en: Paste HTML code of your custom pre-loader image in the field below.
uk: Додайте HTML код вашого індивідуального завантажувача у це поле.

[ctx: theme-options]
en: Floating header
uk: Плаваючий хедер

[ctx: theme-options]
en: Floating header microwidgets colors
uk: Колір мікровіджетів у плаваючому хедері

[ctx: theme-options]
en: Floating top bar
uk: Плаваюча горішня панель

[ctx: theme-options]
en: Header
uk: Хедер

[ctx: theme-options]
en: Menu background for "Classic" header
uk: Фон меню для "Класичного" хедера

[ctx: theme-options]
en: Menu background / line
uk: Фон / Підкреслення меню

[ctx: theme-options]
en: Menu
uk: Меню

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати колір акценту.

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" button
uk: Кнопка "Закрити меню"

[ctx: theme-options]
en: Center
uk: В центрі

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
uk: Оберіть макет

[ctx: theme-options]
en: Classic
uk: Класичний

[ctx: theme-options]
en: Top line
uk: Горішня лінія

[ctx: theme-options]
en: Side line
uk: Бокова лінія

[ctx: theme-options]
en: Floating menu button
uk: Плаваюча кнопка меню

[ctx: theme-options]
en: Classic header layout settings
uk: Налаштування класичної верстки хедера

[ctx: theme-options]
en: Header height
uk: Висота хедера

[ctx: theme-options]
en: Header paddings
uk: Внутрішній відступ хедера

[ctx: theme-options]
en: Menu position
uk: Позиція меню

[ctx: theme-options]
en: Justified
uk: Рівномірно

[ctx: theme-options]
en: Menu margin
uk: Відступи меню

[ctx: theme-options]
en: Logo position
uk: Позиція лого

[ctx: theme-options]
en: Inline header layout settings
uk: Налаштування лінійного хедера

[ctx: theme-options]
en: Split header layout settings
uk: Налаштування верстки двобічного хедера

[ctx: theme-options]
en: Menu & microwidgets position
uk: Розташування меню та мікровіджетів

[ctx: theme-options]
en: Logo & menu button position
uk: Позиція лого та кнопки меню

[ctx: theme-options]
en: Icons size
uk: Розмір Іконки

[ctx: theme-options]
en: Icons are always visible if parent menu items are clickable (for side and overlay headers).
uk: Іконки завжди видимі, якщо батьківський пункт меню клікабкльний (для бокових та оверлей хедерів).

[ctx: theme-options]
en: Remove
uk: Видалити

[ctx: theme-options]
en: Full height & full width links
uk: Посилання на всю ширину і висоту

[ctx: theme-options]
en: Left to right
uk: Зліва на право

[ctx: theme-options]
en: From center
uk: Від центру

[ctx: theme-options]
en: Button 1
uk: Кнопка 1

[ctx: theme-options]
en: Button 2
uk: Кнопка 2

[ctx: theme-options]
en: Login
uk: Увійти

[ctx: theme-options]
en: Menu 1
uk: Меню 1

[ctx: theme-options]
en: Menu 2
uk: Меню 2

[ctx: theme-options]
en: Icon
uk: Іконка

[ctx: theme-options]
en: Leave empty to use accent color
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати колір акценту

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets
uk: Мікровіджети

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets layout
uk: Верстка мікровіджетів

[ctx: theme-options]
en: Inactive microwidgets
uk: Неактивні мікровіджети

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (left)
uk: Мікровіджети у горішній панелі (зліва)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar (right)
uk: Мікровіджети у горішній панелі (зправа)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area
uk: Мікровіджети у області навігації

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (left)
uk: Мікровіджети біля лого (зліва)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo (right)
uk: Мікровіджети біля лого (зправа)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo
uk: Мікровіджети біля лого

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area (left)
uk: Мікровіджети у області навігації (зліва)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in navigation area (right)
uk: Мікровіджети у області навігації (зправа)

[ctx: theme-options]
en: Below menu
uk: Під меню

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (left)
uk: Мікровіджети у горішній лінії (зліва)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line (right)
uk: Мікровіджети у горішній лінії (зправа)

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top line
uk: Мікровіджети у горішній лінії

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in top bar
uk: Мікровіджети у горішній панелі

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile header
uk: Мікровіджети у мобільному хедері

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets in mobile menu
uk: Мікровіджети у мобільному меню

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu
uk: Мобільне меню

[ctx: theme-options]
en: Menu background
uk: Фон меню

[ctx: theme-options]
en: Submenu
uk: Сабменю

[ctx: theme-options]
en: Show
uk: Показати

[ctx: theme-options]
en: Top bar
uk: Горішня панель

[ctx: theme-options]
en: Top bar height
uk: Висота горішньої панелі

[ctx: theme-options]
en: Top bar paddings
uk: Відступи горішньої панелі

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
uk: Зображення та Хувери

[ctx: theme-options]
en: May not have effect on some portfolio, photo albums and shortcodes image hovers.
uk: Може не мати впливу на певні хувери портфоліо, фото альбомів та шорткодів зображень.

[ctx: theme-options]
en: Default portfolio &amp; photo albums hovers
uk: Налаштування хуверів портфоліо та фото альбомів за замовчуванням

[ctx: theme-options]
en: Export/Import Options
uk: Експорт/Імпорт Налаштувань

[ctx: theme-options]
en: Always visible
uk: Завжди видимий

[ctx: theme-options]
en: Overlapping
uk: Перекриття

[ctx: theme-options]
en: Affects menu color, microwidgets etc.
uk: Впливає на колір меню, мікровіджетів тощо

[ctx: theme-options]
en: Сolor
uk: Колір

[ctx: theme-options]
en: Page title
uk: Заголовок сторінки

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs
uk: "Хлібні крихти"

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
uk: Респонсивна верстка

[ctx: theme-options]
en: Disable breadcrumbs
uk: Вимкнути "хлібні крихти"

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
uk: Сайдбар

[ctx: theme-options]
en: Skins
uk: Скіни

[ctx: theme-options]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
uk: Області Віджетів

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
uk: Області віджетів

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
uk: Горішня панель (зліва)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
uk: Горішня панель (зправа)

[ctx: theme-options]
en: Logo
uk: Лого

[ctx: theme-options]
en: Logo and microwidgets position
uk: Позиція лого та мікровіджетів

[ctx: theme-options]
en: Full-width
uk: Повноширинний

[ctx: theme-options]
en: Button name
uk: Назва кнопка

[ctx: theme-options]
en: Button
uk: Кнопка

[ctx: theme-options]
en: Width
uk: Ширина

[ctx: theme-options]
en: top
uk: згори

[ctx: theme-options]
en: bottom
uk: внизу

[ctx: theme-options]
en: center
uk: в центрі

[ctx: theme-options]
en: left
uk: зліва

[ctx: theme-options]
en: Top Left
uk: Зліва вгорі

[ctx: theme-options]
en: Top Center
uk: Згори і в центрі

[ctx: theme-options]
en: Top Right
uk: Згори і зправа

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
uk: Соціальні посилання у портфоліо проєктах

[ctx: theme-options]
en: 404 page
uk: Сторінка 404

[ctx: theme-options]
en: 404 page template
uk: Шаблон сторінка 404

[ctx: theme-options]
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: theme-options]
en: Always
uk: Завжди

[ctx: theme-options]
en: Layout switcher
uk: Перемикач верстки

[ctx: theme-options]
en: Default layout
uk: Верстка за замовчуванням

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness mode
uk: Респонсивний режим

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button
uk: Кнопка 'До кошику'

[ctx: theme-options]
en: Content
uk: Контент

[ctx: theme-options]
en: 'Add to cart' button in related products
uk: Кнопка 'До кошику' у Супутніх товарах

[ctx: theme-options]
en: Cart & Checkout
uk: Кошик та Оформлення

[ctx: theme-options]
en: Checkout steps
uk: Кроки оформлення

[ctx: theme-options]
en: Wizard
uk: Майстер

[ctx: theme-options]
en: Basic fonts
uk: Базовий шрифт

[ctx: theme-options]
en: Top Bar & Header
uk: Горішня Панель і Хедер

[ctx: theme-options]
en: Header layout
uk: Верстка хедера

[ctx: theme-options]
en: You can set up micro widgets layout and content <a href="%s">here</a>.
uk: Ви можете налаштувати вигляд та контент мікровіжетів <a href="%s">тут</a>.

[ctx: theme-options]
en: Sidebar & Footer
uk: Сайдбар і Футер

[ctx: backend metabox]
en: Layout
uk: Верстка

[ctx: backend metabox]
en: Minimum height (px)
uk: Мін висота (px)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
uk: Увімкнено

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: backend metabox]
en: Custom
uk: Інший

[ctx: backend metabox]
en: RESPONSIVENESS
uk: РЕСПОНСИВНІСТЬ

[ctx: backend metabox]
en: Responsiveness
uk: Респонсивність

[ctx: backend metabox]
en: Yes
uk: Так

[ctx: backend metabox]
en: Layout:
uk: Верстка:

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
uk: 100% ширини:

[ctx: backend metabox]
en: Left
uk: Зліва

[ctx: backend metabox]
en: Bottom
uk: Внизу

[ctx: backend metabox]
en: Left & top
uk: Зліва і вгорі

[ctx: backend metabox]
en: Left & bottom
uk: Зліва і внизу

[ctx: backend metabox]
en: Content:
uk: Контент:

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
uk: Завжди видимий

[ctx: backend metabox]
en: On hover
uk: При наведенні

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
uk: Кнопка "Завантажити ще"

[ctx: backend metabox]
en: &mdash; Choose page &mdash;
uk: &mdash; Оберіть сторінку &mdash;

[ctx: backend metabox]
en: normal
uk: звичайний

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
uk: Мін ширина (%):

[ctx: backend metabox]
en: Theme Options
uk: Налаштування Теми

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
uk: Категорії супутніх постів:

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
uk: Супутні Пости можуть бути увімкнені / вимкнені у %sНалаштування теми / Блог, Портфоліо, Галерея%s

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
uk: Кнопка "Завантажити ще" та фільтр з AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Accent
uk: Акцент

[ctx: backend metabox]
en: + Show
uk: + Показати

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
uk: - Приховати

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
uk: розширені налаштування

[ctx: backend metabox]
en: Logo:
uk: Лого:

[ctx: backend metabox]
en: Full-width
uk: Повноширинний

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
uk: Приховати:

[ctx: backend metabox]
en: top bar
uk: горішня панель

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
uk: хедер і горішня панель

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
uk: плаваюче меню

[ctx: backend metabox]
en: Beautiful loading:
uk: Красиве завантаження:

[ctx: backend metabox]
en: Menus
uk: Меню

[ctx: backend metabox]
en: Primary Menu location
uk: Головне меню

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Left location
uk: Ліве двобічне меню

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Right location
uk: Праве двобічне меню

[ctx: backend metabox]
en: Mobile Menu location
uk: Мобільне меню

[ctx: backend metabox]
en: BOTTOM BAR
uk: НИЖНЯ ПАНЕЛЬ

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
uk: Фото Скролер

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping
uk: Перекриття

[ctx: backend metabox]
en:  Top bar color
uk: Колір топбару

[ctx: backend metabox]
en: Top bar opacity
uk: Прозорість горішньої панелі

[ctx: backend metabox]
en: Bottom ("px" or "%")
uk: Внизу ("px" or "%")

[ctx: backend metabox]
en: Left ("px" or "%")
uk: Зліва  ("px" or "%")

[ctx: backend metabox]
en: full-width
uk: Повноширинний

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay
uk: Автовідтворення

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed
uk: Швидкість відтворення

[ctx: backend metabox]
en: Top bar color
uk: Колір горішньої панелі

[ctx: backend metabox]
en: All
uk: Всі

[ctx: admin status]
en: by %s
uk: від %s

[ctx: theme options]
en: Color
uk: Колір

[ctx: theme options]
en: Button title
uk: Назва кнопки

[ctx: backend options]
en: center
uk: в центрі

[ctx: backend options]
en: top
uk: згори

[ctx: backend options]
en: bottom
uk: внизу

[ctx: backend options]
en: left
uk: зліва

[ctx: backend options]
en: purple
uk: фіолетовий

[ctx: backend options]
en: pink
uk: рожевий

[ctx: contact form feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
uk: Бентега! Здається, ви - бот

[ctx: mail subject]
note: translators: %s: blog name.
en: [Feedback from: %s]
uk: [Відгук від: %s]

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
uk: Особистий блог / вебсайьт

[ctx: image upload]
en: Error: Cannot delete file
uk: Помилка: Неможливо видалити файл

[ctx: image upload]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: image upload]
en: Edit
uk: Редагувати

[ctx: image upload]
en: + Add new image
uk: + Додати нове зображення

[ctx: metabox]
en: width
uk: ширина

[ctx: metabox]
en: height
uk: висота

[ctx: file upload]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: file upload]
en: + Add new file
uk: + Додати новий файл

[ctx: backend fields]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: back-end]
en: &mdash; Select &mdash;
uk: &mdash; Оберіть &mdash;

[ctx: admin-bar]
en: Edit in Back-end
uk: Редагувати в Back-end

[ctx: admin-bar]
en: Edit in Front-end
uk: Редагувати у Front-end

[ctx: admin-bar]
en: Show
uk: Показати

[ctx: admin-bar]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
uk: Панель Іконок

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
uk: Іконки

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
uk: Так, зробіть це!

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
uk: та

[ctx: plugins]
note: translators: 1: number of plugins.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
uk[0]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[1]: Всі <span class="count">(%s)</span>
uk[2]: Всі <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
uk: невідомо

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
uk: Ім'я користувача

[ctx: shortcode simple login]
en: Password
uk: Пароль

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
uk: Запам'ятати мене

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
uk: Увійти

[ctx: shortcode simple login]
en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
uk: Ви увійшли як <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Вийти з профілю">Вийти?</a>

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 1
uk: Верстка 1

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 2
uk: Верстка 2

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 3
uk: Верстка 3

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 4
uk: Верстка 4

[ctx: dt-the7-core]
en: Layout 5
uk: Верстка 5

[ctx: details button]
en: Details
uk: Деталі
